Nowe muzeum w Brzesku

 20 czerwca otwarte zostanie Muzeum Regionalne w Brzesku. Placówkę zlokalizowano w kamienicy przy ulicy Kościuszki 2. Do Brzeska trafią między innymi eksponaty z remontowanego właśnie dworu w Dołędze. Muzeum wciąż czeka na kolejne eksponaty.

 

Brzesko będzie mieć w końcu miejsce na gromadzenie pamiątek przeszłości. Uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego nastąpi 20 czerwca o godzinie 17.00.

Na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościuszki 2 eksponowane będą między innymi zbiory z dworu w Dołędze. W tamtejszym oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie rozpoczął się właśnie remont. Dzięki współpracy z tarnowskimi muzealnikami udało się pozyskać eksponaty charakterystyczne dla galicyjskiego domu z przełomu XIX i XX wieku. Będą one eksponowane w zaaranżowanych pomieszczeniach gabinetu i salonu.

Brzeskie muzeum posiada w zbiorach m.in. plany brzeskiego ratusza z początku XX wieku, a także dokumenty cechowe, mapy i zdjęcia, dotyczące historii Brzeska. Sporą część przekazał Stanisław Burlikowski, syna kronikarza miasta. Ponadto placówka ma kolekcję ponad 50 prac plastycznych Zbigniewa „Bruno” Szulca, brzeskiego grafika i satyryka, którą przekazał jeden z kolekcjonerów - Jerzy Kansy.

W Muzeum będą także prezentowane, oddane w depozyt przez rodzinę, prace plastyczne Jerzego Petersa i pamiątki po nim. Był to szkolny przyjaciel Karola Wojtyły, który po wojnie pracował jako urzędnik w Brzesku i tu rozpoczął działalność w teatrze amatorskim. W latach pięćdziesiątych występował w teatrze tarnowskim, a następnie przez blisko siedem lat był aktorem Teatru Młodego Widza w Krakowie. Pracował także w Teatrze  im. A. Mickiewicza w Częstochowie, głównie jednak w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, gdzie w 1979 r. zagrał swoją ostatnią rolę w „Balladzie o rewolucji”. W brzeskim muzeum można będzie oglądać jego akwarelowe pejzaże, portrety aktorów i szkice, a także zdjęcia i pamiątki, między innymi korespondencję z papieżem Janem Pawłem II.

W placówce będą eksponowane także pamiątki, między innymi busole właściciela majątku w pobliskim Przyborowie, zwanego potocznie do dzisiaj „Bezardówką”. Johann Ritter von Bezard był wynalazcą najbardziej znanej na świecie wojskowej busoli polowej pierwszej połowy XX wieku oraz profesorem topografii i kartografii w Akademii Wojskowej we Wiedniu. Był też pułkownikiem wojsk ck armii austro-węgierskiej, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej i pułkownikiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Muzeum wciąż czeka na kolejne eksponaty. Mogą to być dokumenty, mapy, fotografie, pocztówki, obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, rzemiosło artystyczne, militaria, zabytki archeologiczne czy zabytki kultury ludowej.

 

 

16.06.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |