Jak nie stracić renty rodzinnej po maturze?

 Młodzi ludzie, którzy zdali maturę i mają w planach dalszą naukę w szkole policealnej lub na wyższej uczelni muszą pamiętać, by zadbać o to, aby nadal dostawać rentę rodzinną po swoim zmarłym rodzicu. Jeśli wniosek złożony zostanie zbyt późno może dojść do utraty wypłaty.

 

Uczniowie, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często nie wiedzą lub zapominają o tym, że muszą do ZUS dostarczyć zaświadczenie zarówno o tym, że kontynuują naukę jak i w razie jej przerwania. Renta rodzinna jest wypłacana w czasie roku szkolnego, łącznie z wakacjami. Uczniowie szkół ponadpodstawowych rentę dostają co miesiąc do końca sierpnia, a studenci do końca września danego roku akademickiego – o ile szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu nie ujmą całościowego terminu trwania nauki, na przykład dwuletniego, lub trzyletniego. W takim wypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten czas, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

W pozostałych przypadkach, aby renta wypłacana była bez przerwy, należy pamiętać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć w ZUS wniosek o jej kontynuowanie wraz z aktualnym zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni.

Gdy student dokumenty dostarczy dopiero pod koniec października – dostanie jeszcze rentę za październik. Gdy jednak spóźni się z wnioskiem o cały miesiąc i złoży go dopiero w listopadzie wtedy rentę rodzinną za październik straci.

Jeśli natomiast ktoś był uprawniony do renty i przerwał naukę lub ją zakończył ma obowiązek zawiadomić o tym ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia. Jeżeli tego nie zrobi będzie musiał oddać nienależnie otrzymaną rentę wraz z odsetkami.

Rentę rodzinną wypłaca ZUS dzieciom zmarłego, do momentu skończenia przez nie 16 lat. Jeśli jednak dziecko nadal się kształci, będzie dostawało rentę aż do zakończenia nauki, lecz nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów – wówczas świadczenie można jeszcze pobierać do końca roku akademickiego. Wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Gdy uprawnionych jest kilku, świadczenie dzielone jest w równych częściach pomiędzy nich. Jedna osoba dostanie 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dwie – 90 proc. świadczenia do podziału, a trzy i więcej osób – 95 proc. świadczenia.

Aktualna wysokość najniższej renty rodzinnej to tysiąc zł. Jeśli rentę rodzinną dostaje dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych w wysokości 393,93 zł.

29.06.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |