Modernizacja sali widowiskowej w Centrum Sztuki Mościce, przebudowa sali w zakliczyńskim ratuszu oraz termomodernizacja budynków publicznych, administracji samorządowej, ośrodków zdrowia i placówek dydaktycznych w wielu miejscowościach subregionu tarnowskiego – to tylko część inwestycji, które już wkrótce zostaną zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W Centrum Sztuki Mościce umowy na dofinansowanie projektów przekazał samorządowcom Stanisław Sorys, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
W Centrum Sztuki Mościce 26 lipca Stanisław Sorys, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego przekazał przedstawicielom samorządów z regionu tarnowskiego umowy dotyczące wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Przede wszystkim, na ręce Agnieszki Kawy, dyrektorki Centrum Sztuki Mościce, a więc gospodyni miejsca, wicemarszałek przekazał umowę na kwotę prawie dwóch milionów złotych. Otrzymane dofinansowanie pozwoli na kompleksową przebudowę sali widowiskowej CSM oraz jej zaplecza technicznego. Pomieszczenie zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprawi się także jego akustyka i widoczność. Dzięki temu już w przyszłym roku w sali będą mogły się odbywać koncerty wymagające nagłośnienia i oświetlenia na najwyższym poziomie, a także różnorodne formy teatralne, projekcje filmów, prezentacje i konferencje. W ramach modernizacji wykonany zostanie również dźwiękowy system ostrzegania przed pożarem, obejmujący swym zasięgiem ponad połowę obiektu, a liczba miejsc na widowni zwiększy się do 586.
Kolejną z przekazanych umów była umowa wręczona Dawidowi Chrobakowi, burmistrzowi Zakliczyna. Pod koniec października zakończy się bowiem przebudowa sali wielofunkcyjnej w Zakliczynie. Dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 3,2 miliona złotych. W ramach prowadzonego remontu zaplanowano kompleksowe odnowienie wnętrza sali od podłogi aż po sufit, montaż kotary scenicznej oraz ekranu, a także rolet z napędem elektrycznym i osłon na grzejniki. Komfort osób przebywających w pomieszczeniu poprawi klimatyzacja i wentylacja, a montaż nowoczesnego nagłośnienia i oświetlenia oraz zakup wyposażenia konferencyjnego umożliwi rozszerzenie działalności Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
Prawie trzy miliony złotych trafi z kolei do tarnowskiego starostwa na termomodernizację Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego w Tuchowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie. Łącznie siedem budynków zyska baterie słoneczne, nowe okna i drzwi, w placówkach zostanie także wymieniona instalacja c.o. i cwu, oraz wykonane docieplenie ścian. Dzięki temu prawie o 75 % zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło, a emisja pyłów PM2,5 i pyłów PM10 spadnie o ponad 99%.
Unijne wsparcie pozwoli także znacznie obniżyć koszty utrzymania PSP w Mokrzyskach, pięciu szkół z gminy Brzesko, pięciu szkół z gminy Nowy Wiśnicz oraz czterech znajdujących się na terenie gminy Szczurowa i dwóch z gminy Dąbrowa Tarnowska.
Cieplej będzie także w budynkach administracji samorządowej w Brzesku i Borzęcinie, w Domu Ludowym w Jadownikach Mokrych oraz Hali Łuczniczej w Dąbrowie Tarnowskiej. Na głęboką modernizację energetyczną, którą kosztować będzie łącznie 4,3 miliona złotych może liczyć także Ośrodek Zdrowia w Siemiechowie oraz Gminny Zakład Komunalny w Gromniku.