Sierpień pod znakiem bluesa

 W sierpniu na tarnowskim Rynku publiczność bawi się przy dźwiękach muzyki bluesowej. W tym roku już po raz 12 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem. Pierwszy koncert, w piwnicach TCK, odbędzie się 3 sierpnia o godzinie 20.00, kolejny następnego dnia o 19.00 na płycie Rynku. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

 

Tarnowskie Centrum Kultury po raz 12 zaprasza w sierpniu na letnie spotkania z bluesem, które odbędą się pod hasłem „Był Sobie Blues", a ich szefem programowym, jak zwykle będzie Wojtek Klich.
Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas - w czwartki w piwnicach TCK odbywać się będą kameralne koncerty klubowe „Sam na sam z bluesem", a w piątki na tarnowskim Rynku - plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie „Przepraszam” odbędzie się jam session.

Inauguracyjny koncert odbędzie się 3 sierpnia o godzinie 20.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury.

Koncerty plenerowe na płycie Rynku zaplanowano 4, 11 i 18 sierpnia o godzinie 19.00. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

W pierwszy bluesowy weekend zaprezentują się: Michał Kielak (harmonijka), Jakub Andrzejewski (gitara), Kaniewska & Reczyńska oraz Pokój Numer 3

Michał Kielak harmonijką zainteresował się w wieku 15 lat, rok później, w 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były trzy płyty. W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał dwa krążki. W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album „Rozum Cielęcy” (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa, m.in. Blues Flowers, z którym na płycie „Smacznego!” zadebiutował też jako wokalista. Podczas pobytu w USA jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy'ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania. W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem i był nim do końca działalności zespołu (grudzień 2016). Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in. z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim oraz gościnnie m.in. z grupami Cree i Krzak, Czarny Pies i Śląska Grupa Bluesowa. Od 2016 roku jest członkiem bydgoskiego zespołu Pokój Numer 3.

Pokój Numer 3 powstał w 2015 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą młodzi muzycy, którzy są zafascynowani rockiem. W ich twórczości przeważają właśnie ten gatunek ale można też doszukać się wpływów muzyki amerykańskiego południa i country. Liderem zespołu jest Jakub Andrzejewski, utalentowany młody gitarzysta, a także kompozytor i autor tekstów wszystkich utworów Pokoju Numer 3. Kuba jest laureatem wielu nagród jako instrumentalista oraz bywa często zapraszany do udziału w koncertach innych zespołów. W październiku 2016 roku, ukazała się debiutancka płyta zespołu. Gościnnie zagrało na niej wielu znakomitych artystów. Zespół tworzą: Jakub Andrzejewski (śpiew, gitara), Michał Kielak (harmonijka ustna), Łukasz Jakubowicz instrumenty klawiszowe), Krzysiek Ratke (gitara basowa) i Bartek Andrzejewski (perkusja).

Kaniewska & Reczyńska, to wynik spotkania obu wokalistek podczas jednego z jam sessions. Obie Joanny postanowiły połączyć swoje siły w akustycznych interpretacjach standardów bluesa, rocka i country. Joanna Kaniewska pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiała w chorzowskim klubie muzycznym Kotłownia, gdzie współtworzyła zespół Black Amber, a później Around the Blues.Inspiracji szuka w bluesie, rocku, jazzie i soulu. Uznana za Bluesową Wokalistkę Roku 2010 w plebiscycie BLUES TOP kwartalnika Twój Blues. Ze swoim zespołem do dziś koncertuje na największych festiwalach bluesowych w kraju i za granicą.

Joanna Reczyńska to była uczennica Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Rudzie Śląskiej w klasie gitary klasycznej i wokalistyki estradowej. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W repertuarze ma wiele własnych opracowań standardów muzyki rozrywkowej z pogranicza jazzu, soulu, bluesa, ballady i piosenki aktorskiej. Dziesięciokrotnie zdobywała pierwsze miejsca na różnych Festiwalach i Konkursach Artystycznych. Brała także udział w programie telewizyjnym the Voice Of Poland – VI edycja.


Program

3 sierpnia, godz. 20.00, Tarnowskie Centrum Kultury

Michał Kielak (harmonijka), Jakub Andrzejewski (gitara)

 

4 sierpnia, godz. 19.00, płyta Rynku

Kaniewska & Reczyńska, Pokój Numer 3

31.07.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |