Emanacje - wirtuozi

 W obecny weekend koncerty festiwalu Emanacje zdominują brzmienia gitary i instrumentów dętych.Organizatorzy zapraszają do Lusławic, Nowego Wiśnicza, Lipnicy Murowanej i Dębna.

 

W piątek, 4 sierpnia o godzinie 19.00, organizatorzy festiwalu Emanacje zapraszają na koncert finałowy X Ogólnopolskich Kursów Gitarowych „Mistrz i uczeń”, odbywających się w Lusławicach. Wystąpią znani i utytułowani wirtuozi gitary: Marek Napiórkowski i Artur Lesicki a w programie wieczoru pojawią się utwory z nominowanej do Fryderyka płyty „Celuloid”. Album zawiera interpretacje ponadczasowych dzieł klasyki polskiej muzyki filmowej - kompozycji m.in. Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, czy Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza do filmów takich jak „Lalka", „Człowiek z żelaza" i innych. Repertuar koncertu uzupełnią autorskie kompozycje duetu Napiórkowski/Lesicki.

W sobotę i niedzielę zaprezentują się z kolei najlepsi polscy instrumentaliści grających na instrumentach dętych. Santander Wind Quintet to zespół kameralny członków orkiestry symfonicznej Santander Orchestra. Każdy z członków kwintetu ma już na koncie laury polskich i zagranicznych konkursów instrumentalnych a także prestiżowe koncerty zarówno w charakterze solisty, kameralisty jak i muzyka orkiestrowego. W 2016 roku Santander Wind Quintet wystąpił m.in. w Filharmonii Berlińskiej.

Zespół usłyszeć będzie można na Zamku w Nowym Wiśniczu (5 sierpnia o godzinie 19.00) oraz w zabytkowym Kościele Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (6 sierpnia o godzinie 17.00).

5 sierpnia o godzinie 16.00 na zamku w Dębnie wystąpi duet Julian Paprocki (klarnet) i Maciej Piszek (fortepian). Julian Paprocki to zwycięzca XI Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców i laureat nagrody specjalnej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ramach której artyści wystąpią w Dębnie.

Zarówno Julian Paprocki jak i Maciej Piszek to wszechstronni i utytułowani muzycy, koncertujący i nagrywający w towarzystwie najlepszych muzyków, zespołów i orkiestr. Paprocki to laureat ponad 30 konkursów, nie tylko w roli klarnecisty ale także organisty i kompozytora. Wielokrotny stypendysta m.in. Ministra Kultury, Instytutu A. Mickiewicza czy Narodowego Centrum Kultury, współpracuje z czołowymi wydawnictwami muzycznymi we Francji i w Polsce.

Maciej Piszek to zdobywca m.in. dwóch statuetek „Fryderyk" otrzymanych za album z muzyką Pawła Mykietyna, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej i współpracujący m.in. z Olgą Pasiecznik, Pawłem Mykietynem, Kwartetem DAFO, czy zespołami Warszawskiej Opery Kameralnej i Opery Narodowej.

 

Program

4 sierpnia, 19.00, Lusławice

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Marek Napiórkowski & Artur Lesicki: „Celuloid” Marek Napiórkowski – gitara

 

5 sierpnia, 19.00, Nowy Wiśnicz

Zamek Kmitów i Lubomirskich

6 sierpnia, 17.00, Lipnica Murowana

Kościół Św. Leonarda Santander

Wind Quintet:

Jennyfer Fouani – flet

Anna Kudala – obój

Andrzej Ciepliński – klarnet

Szymon Michalik – fagot

Ewa Paciorek – waltornia

 

W programie: Paul Taffanel – Kwintet na instrumenty dęte g-moll

Jean Francaix – Kwintet na instrumenty dęte nr 1

Wojciech Kilar – Kwintet na instrumenty dęte

 

5 sierpnia, 16.00, Dębno

Zamek w Dębnie

Julian Paprocki – klarnet

Maciej Piszek – fortepian

 

W programie: Jan Sebastian Bach – Sonata BWV 1017

Jacek Grudzień – Wiatr od morza

Witold Lutosławski – Subito

***

César Franck – Sonata A-dur

04.08.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |