Kolejny bluesowy weekend

 W sierpniu na tarnowskim Rynku publiczność bawi się przy dźwiękach muzyki bluesowej. W tym roku już po raz 12 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem. W czwartki o godzinie 20.00 odbywają się koncerty w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury następnego dnia, o 19.00, na płycie Rynku. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

 

Tarnowskie Centrum Kultury po raz 12 zaprasza w sierpniu na letnie spotkania z bluesem „Był Sobie Blues", a ich szefem programowym, jak zwykle będzie Wojtek Klich.
Formuła imprezy jest podobna, jak dotychczas - w czwartki o godzinie 20.00 w piwnicach TCK odbywają się kameralne koncerty klubowe „Sam na sam z bluesem", a w piątki o 19.00 na tarnowskim Rynku - plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie „Przepraszam” odbędzie się jam session. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

10 sierpnia w TCK wystąpi Gruff! To ultra-formacja powstała z bluesowego duetu Przytuła&Kruk, by burzyć konwenanse muzyczne, mieszać i niszczyć wszelkie schematy. Fuzja akustycznego tandemu z pełnym energii perkusyjnym graniem dała zadziwiający efekt. Na ich koncertach można zasmakować różnych klimatów: od nastrojowych, bluesowych ballad, poprzez swingowe parodie, aż do ciężkich, momentami nawet heavy metalowych, brzmień.

W plenerowym koncercie następnego dnia wystąpią Levi i Boogie Boys. Ci pierwsi grają bluesa ze szczyptą soulu. Zadebiutowali we wrześniu 2013 r. na Galicja Blues Festival. Ich pierwszy występ okazał się zarazem ogromnym sukcesem, gdyż zwyciężyli we wszystkich kategoriach, a także otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal Sziget w Budapeszcie. W ich wykonaniu oprócz bluesa można usłyszeć również elementy soulu, funku, jazzu i gospel. Mówią o sobie, że najważniejsze dla nich to być prawdziwym. Grupę tworzą: Ewa Novel (wokal), Bartek Łuczyński (harmonijka ustna), Grzegorz Skoczylas (gitara), Tomasz Budek (bas), Adam Leśniak (instrumenty perkusyjne).

Boogie Boys to pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie-woogie z domieszką czarnego bluesa. To zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów oraz muzyką, która porusza bez wyjątku ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych. Do tej pory koncertowali w większości krajów Europy, u boku największych nazwisk boogie-woogie i bluesa.

Początki grupy sięgają 2002 roku. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince'a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego pięćdziesiąte urodziny, co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. Uczestniczyli w większości festiwali boogie-woogie na starym kontynencie. Wprowadzili polski akcent na międzynarodowe sceny gatunku. Począwszy od roku 2005, stali się inicjatorami jedynego festiwalu boogie-woogie w Europie Środkowo-Wschodniej - Polish Boogie Festiwal, na którego scenie goszczą najlepsi pianiści z całego świata. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Muzycy pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie, czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów, jak i polskiej muzyki rozrywkowej. Skład zespołu: Bartek Szopiński (fortepian, organy, wokal), Michał Cholewiński (fortepian), Janusz Brzeziński (bas), Miłosz Szulkowski (perkusja).

 

Program

10 sierpnia, godz. 20.00, Tarnowskie Centrum Kultury

Gruff!

 

11 sierpnia, godz. 19.00, płyta Rynku

Levi, Boogie Boys

10.08.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |