Niemal 800 pierwszoklasistów rozpocznie naukę w tarnowskich szkołach podstawowych. 4 września do pierwszych klas liceum pójdzie ponad 1 400 uczniów, do techników niemal tysiąc, natomiast do szkół branżowych prawie 300 osób. Po raz pierwszy szkolny dzwonek zabrzmi w nowo utworzonych szkołach podstawowych nr 24 i 25 oraz XXI Liceum Ogólnokształcącym.
W tym roku do klas pierwszych w tarnowskich szkołach rodzice zapisali 794 dzieci. W tym gronie znalazło się 22 sześciolatków. Na naukę w nowo powstałych szkołach podstawowych zdecydowali się rodzice w sumie 23 dzieci. W Szkole Podstawowej nr 24 (przy ul. Kopernika) utworzono jeden oddział klasy pierwszej, gdzie naukę rozpocznie 11 uczniów. Z kolei do pierwszej klasy w SP nr 25, mieszczącej się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, uczęszczać będzie 12 dzieci. - Takie kameralne klasy to marzenie każdego rodzica. W rozmowach często dopytują o możliwość nauki dziecka właśnie w takim oddziale – podkreśla Mariusz Zając, dyrektor SP nr 24.
Jak wyglądają przygotowania do przyjęcia nowych roczników? – Wszystko jest już prawie gotowe. Odmalowano ściany, położono drewniany parkiet w sali na parterze, gdzie pierwszaki będą miały zajęcia. Czekamy tylko na dostawę mebli – informuje Katarzyna Bortnowska, pedagog z SP nr 25. Podobnie jest w szkole podstawowej przy ul. Kopernika (gdzie siedzibę ma również Gimnazjum nr 2). Tam trwają ostatnie prace porządkowe, sale również są odmalowane, w tym momencie skręcane są nowo zakupione mebelki dla pierwszaków.
Trzecią, nową szkołą na mapie Tarnowa jest XXI Liceum Ogólnokształcące Sportowe. Ofertę tej szkoły (mieszczącej się w budynku Gimnazjum nr 11) wybrało 37 osób. W wyniku naboru powstaną dwa oddziały o profilach piłka nożna oraz siatkówka i lekkoatletyka. - Uczniowie tych klas będą mieli 10 godzin wychowania fizycznego tygodniowo. Wszystko jest niemal gotowe, pozostaje, poza czekaniem na oddanie nowej bieżni lekkoatletycznej, tylko skosić trawę na boisku – relacjonuje Marek Niemczura, dyrektor XXI LO.
W przypadku naboru do szkół ponadgimnazjalnych, tradycyjnie uczniowie najchętniej wybierają licea ogólnokształcące. W tym roku naukę rozpocznie w nich 1 464 osoby. Dla porównania w zeszłym roku było 1 605 uczniów, natomiast w 2015 roku 1 554. Spadła liczba uczniów, którzy zdecydowali się kształcić w technikach. W tym roku do tych szkół aplikowało 998 osób (w 2016 r. – 1 100, 2015 r. – 1 085). Podobnym zainteresowaniem jak w ubiegłym roku cieszą się szkoły branżowe (niegdyś zasadnicze szkoły zawodowe), do których zgłosiło się 289 osób (w 2016 r. było 291 uczniów klas pierwszych, dwa lata temu 343).