Bezpłatna pomoc prawna dla wszystkich

 Od 1 września wszyscy mieszkańcy Tarnowa mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych, które są świadczone w trzech spośród sześciu Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Do tej pory darmowe porady prawne były świadczone na mocy ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z nią z pomocy prawników mogą korzystać osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz m.in. kombatanci, weterani i poszkodowani lub zagrożeni katastrofą naturalną, klęską żywiołową albo awarią techniczną.

 

Od 1 września wszyscy mieszkańcy Tarnowa mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych, które są świadczone w trzech punktach na terenie miasta. - Można się zgłaszać w siedzibach Rad Osiedli: Mościce przy ulicy Chemicznej 2, Westerplatte przy Westerplatte 18 i Krzyż, przy ulicy Krzyskiej 116 – mówi Robert Rogala z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa.

Do tej pory darmowe porady prawne w tych i w trzech pozostałych punktach były świadczone na mocy ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z nią z pomocy prawników mogą korzystać osoby, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani i poszkodowani lub zagrożeni katastrofą naturalną, klęską żywiołową albo awarią techniczną. Ustawowa bezpłatna pomoc prawna obejmuje też kobiety w ciąży, w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, osoby, które korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej oraz wszystkich którzy ukończyli 65 lub nie ukończyli 26 lat.

Od 1 września w trzech wymienionych  punktach z darmowej pomocy prawnej będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Tarnowa. - Warto sprawdzić w harmonogramie, w jakich godzinach dyżurują prawnicy, udzielający porad wszystkim chętnym bez wyjątku - podkreśla dyrektor Robert Rogala. Aby uzyskać poradę prawną, wystarczy pisemnie, na specjalnym formularzu, oświadczyć, że jest się mieszkańcem Tarnowa. Punkty będą czynne w godzinach przed i popołudniowych, tak, aby pory ich otwarcia były dogodne dla wszystkich mieszkańców.

Pomoc prawną będzie świadczyć wyłoniona w drodze konkursu ofert tarnowska organizacja pozarządowa - Towarzystwo Profilaktyki Społecznej, które poprowadzi też zajęcia związane z edukacją prawną w tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych. Miasto dofinansuje te działania kwotą 30 tysięcy złotych. Adwokaci i radcowie prawni, działający w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, doradzają w sprawach karnych i cywilnych, w tym w sprawach spadkowych, rodzinnych, upadłościowych i administracyjnych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku prawnicy, działając na mocy ustawy, udzielili 912 nieodpłatnych porad prawnych, o blisko 200 więcej niż w tym samym czasie rok temu.

02.09.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |