Otwarte badania profilaktyczne w CZT

 W ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia Centrum Zdrowia Tuchów zaprasza na bezpłatne badania w kierunku wykrywania raka szyjki macicy  i raka jelita grubego. Badania prowadzone będą od 18 do 21 września. Rejestrować można się telefonicznie.

 

Cytologię, mammografię i kolonoskopię można będzie wykonać w Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. Specjalna pula badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy i raka jelita grubego zostanie zrealizowana bez skierowań i limitów wiekowych. W przypadku mammografii ze względów medycznych skierowanie lekarskie jest niezbędne. Rejestrować się można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 14 65 35 101.

Badania cytologiczne można będzie wykonać w czwartek, 21 września od godziny 8.00 do 10.00 oraz w piątek, 22 września od 13.00 do 15.00.

Mammografia będzie wykonywana w poniedziałek 18 września i we środę 20 września w godzinach od 8.00 do 14.40 oraz we wtorek, 19 września i we czwartek, 21 września od godziny 11.20 do 18.20.

Badania kolonoskopowe będą wykonywane we wtorek, 19 września od godziny 14.00 do 16.30.

Spółka realizuje także szereg autorskich projektów profilaktycznych. Jednym z najważniejszych jest program dotyczący wykrywania raka jelita grubego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, finansowany przez Wojewódzki Urząd Pracy. W ciągu dwóch lat skorzysta z niego tysiąc osób. Plan działań zakłada udział pacjentów w badaniach kolonoskopowych, finansowanie pełnych znieczuleń oraz możliwość dowożenia pacjentów na badania lub refundowanie dojazdów. Odbywają się także bezpośrednie spotkania informacyjne dla potencjalnych pacjentów i dla lekarzy. W sumie zaplanowano ponad 30 takich spotkań, pierwsze już się odbyły. Realizowane są także działania, mające na celu poinformowanie mieszkańców o wykrywaniu, leczeniu oraz profilaktyce raka jelita grubego. Prócz publikacji, ogłoszeń w mediach oraz przybliżenia tematu  poprzez cotygodniowe audycje radiowe przygotowana została także książkowa publikacja pióra prof. Paulina Moszczyńskiego, powstają profilaktyczne audycje telewizyjne na ten temat.

W związku z przystąpieniem do koalicji na rzecz czystego powietrza Centrum Zdrowia Tuchów realizuje też program badań spirometrycznych. Bezpłatnie, w przychodni szpitala CZT wykonać można badanie służące diagnozowaniu zmian w płucach i oskrzelach. Kiedy wyniki są niepokojące pacjenci - po skorzystaniu z porady lekarskiej i uzyskaniu skierowania - wykonują dalsze badania diagnostyczne.

Ponadto w gminach Tuchów, Ciężkowice i Wierzchosławice spółka realizuje Program Walki z Próchnicą. Dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów mają okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego, następnie wykonywane jest lakierowanie zębów.

13.09.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |