25 września startuje głosowanie w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do 13 października mieszkańcy regionu będą mogli wybierać z puli aż 160 różnych zadań. Każdy, kto mieszka w Małopolsce i skończył 16 lat, będzie mógł oddać tylko jeden głos, ale za to na dowolne zadanie ze swojego subregionu. Ostateczną listę zwycięskich projektów poznamy do końca listopada. Do rozdysponowania jest kwota ośmiu milionów złotych.
Nowe festiwale muzyczne i kulturalne, książkomaty, zawody sportowe, warsztaty dla seniorów, zajęcia językowe, budowa chodnika, zakup sprzętu medycznego czy sadzonek drzew – w propozycjach zgłoszonych do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego znalazło się 160 różnych zadań. - Mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że drzemią w nich niewyczerpane pokłady kreatywności. Wiele ze zgłoszonych pomysłów to zupełnie nowe inicjatywy, które z pewnością wzbogacą ofertę kulturalną czy sportową różnych zakątków naszego regionu. Są też propozycje, które świadczą o pilnych potrzebach i inwestycjach danej społeczności. Małopolanie mają więc w czym wybierać – warto zagłosować! Tym bardziej, że w tym roku zdecydowaliśmy się powiększyć pulę pieniędzy przeznaczonych na finansowanie zadań z BO Małopolska. Teraz to aż osiem milionów zł – zachęca Grzegorz Lipiec, który w zarządzie województwa zajmuje się m.in. kwestią budżetu obywatelskiego województwa.
Wśród jakich zadań będą wybierać mieszkańcy? Najwięcej jest projektów prospołecznych (40), edukacyjnych (36), kulturalnych (34) i sportowych (24).
Już wiadomo, że największy wybór będą mieć mieszkańcy subregionu tarnowskiego, obejmującego powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski oraz Tarnów, gdzie zakwalifikowały się 32 projekty, z czego najwięcej jest prospołecznych (12). Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października. Mieszkańcy regionu będą mogli oddać tylko jeden głos, wybierając spośród wszystkich zadań małych (czyli o zasięgu całego powiatu) i dużych (o zasięgu subregionu). Głosować można tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka.
Tak, jak w pierwszej edycji – głosować będzie można przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w 15 lokalizacjach na terenie całej Małopolski m. in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu czy Nowym Targu), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).