Darmowe badania pomogą w pracy naukowej

 Dzięki projektowi realizowanemu przez Przemysława Zająca, pracownika naukowo-dydaktycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie 200 mieszkańców Tarnowa w wieku od 65 do 74 lat może skorzystać z z darmowej diagnozy i specjalistycznych badań krwi. Przemysław Zając w swojej pracy doktorskiej zamierza zbadać, jak poziom wapnia i witaminy D w organizmie wpływa na występowanie zespołu metabolicznego u osób starszych.

 

Nawet 200 osób może skorzystać z darmowej diagnozy i specjalistycznych badań krwi dzięki projektowi badawczemu realizowanemu przez Przemysława Zająca, pracownika naukowo-dydaktycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Osoby, które zdecydują się pomóc młodemu badaczowi mogą liczyć na wykonanie darmowych, kompleksowych badań antropometrycznych oraz - również darmowych - specjalistycznych badań krwi. Te drugie bez refundacji kosztują około 100 złotych, a na część z nich skierowanie w ramach refundacji przez NFZ może wydać jedynie lekarz specjalista.

Przemysław Zając w swojej pracy doktorskiej zamierza zbadać, jak poziom wapnia i witaminy D w organizmie wpływa na skład ciała i występowanie zespołu metabolicznego u osób starszych. - Zespół metaboliczny dotyka obecnie coraz większą grupę ludzi. Wraz z nadwagą stanowi jedno z głównych wyzwań współczesnej medycyny. Badania poziomu witaminy D prowadzone w ostatnich latach dostarczają informacji dotyczących wielokierunkowego działania tego składnika na organizm człowieka. Doniesienia naukowe wskazują na istnienie zależności pomiędzy spożyciem wapnia, poziomem witaminy D w organizmie, a występowaniem zespołu metabolicznego i nadwagi. Informacje te sugerują, że ryzyko wystąpienia tego typu schorzeń rośnie wraz z wiekiem. Badania, takie jak moje, mogą pomóc w znalezieniu skutecznych metod zapobiegania tym schorzeniom - wyjaśnia Przemysław Zając z Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie.

Osoby, które zechcą wziąć udział w darmowych badaniach mogą sporo zyskać. - Nie tylko otrzymają komplet wyników dotyczących poziomu witaminy D, wapnia, trójglicerydów, HDL i glukozy w organizmie, ale - co chyba jeszcze ważniejsze - dostaną komplet fachowych wskazówek na temat tego, jaki powinien być styl ich życia, aby zwiększać poziom wapnia i witaminy D w organizmie i skutecznie zapobiegać zespołowi metabolicznemu – zapewnia Przemysław Zając.

Propozycja skierowana jest do mieszkańców Tarnowa w wieku od 65 do 74 lat. Aby umówić się na badanie należy zadzwonić pod nr tel. 609 859 541 lub napisać pod adres: witd.tarnow@gmail.com. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Z darmowej oferty może skorzystać 200 pierwszych osób.

04.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |