Od PFZA do Grupy Azoty. Jubileusz tarnowskiej fabryki

 Msza święta w intencji pracowników Grupy Azoty S.A. i ich rodzin, złożenie kwiatów pod pamiątkowymi tablicami, Jubileuszowa Gala Święta Pracowników, „Sobota z Grupą Azoty”, gra miejska „Śladami Ignacego Mościckiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego” oraz wielki Koncert Gwiazd Jubileuszu dziewięćdziesięciolecia – to cykl wydarzeń składający się na obchody jubileuszu największych tarnowskich zakładów – Grupy Azoty S.A. Odbywają się one pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Świąteczne obchody jubileuszu dziewięćdziesięciolecia Grupy Azoty S.A. rozpoczęły się już 1 października mszą świętą w intencji pracowników i ich rodzin odprawioną w mościckim kościele. Jednak główna ich część zaplanowana została na nadchodzący weekend.

W najbliższy piątek, 6 października, przedstawiciele zarządu złożą kwiaty przed pamiątkowymi tablicami usytuowanymi przy budynku dyrekcji głównej, natomiast wieczorem, o 18.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Gala Jubileuszowa Święta Pracowników. Wypełnią ją okolicznościowe wystąpienia, wręczenie odznaczeń państwowych i medali „Zasłużony dla Grupy Azoty”. Wyróżnieni zostaną także obchodzący swoje jubileusze pracownicy legitymujący się najdłuższym stażem pracy. Podczas gali zaproszeni na nią goście będą mieli okazję posłuchać Reni Jusis, Mieczysława Szcześniaka i innych artystów w koncercie zatytułowanym „IX dekad polskiej piosenki”.

W samo południe, w sobotę, 7 października rozpocznie się natomiast „Sobota z Grupą Azoty”, na którą złożą się atrakcje kulturalne i sportowo-rekreacyjne dla dzieci pracowników Grupy Azoty oraz koncert zespołu Fasolki. Wstęp na imprezę odbywającą się na terenach zielonych obok Centrum Sztuki Mościce jest wolny.

Z kolei dla nieco starszych, młodzieży i dorosłych, od godziny 13.00 do 16.00 zorganizowana zostanie gra miejska „Śladami Ignacego Mościckiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego”. Tego samego dnia o 17.00, również na terenach zielonych obok Centrum Sztuki Mościce zagoszczą gwiazdy jubileuszu dziewięćdziesięciolecia. Dla pracowników, ich rodzin i mieszkańców Tarnowa na specjalnym koncercie wystąpią: C-BooL, Sylwia Grzeszczak, Anna Dąbrowska i Afromental. Wstęp na koncerty jest wolny.

- Dziewięć dekad to piękna historia. Składają się na nią wiedza, doświadczenie i pasja ludzi, którzy przez te wszystkie lata tworzyli najpierw Państwową Fabrykę Związków Azotowych, później Zakłady Azotowe, a obecnie Grupę Azoty. Ta historia to nie tylko duma tych, którzy tutaj pracowali czy pracują, ale i całego środowiska lokalnego, dla którego stała się ona nie tylko elementem pejzażu, ale ważnym czynnikiem społecznym czy kulturotwórczym. Tę historię dzisiaj tworzymy razem. Dlatego spotkajmy się na wyjątkowym, jubileuszowym Święcie Pracowników Grupy Azoty, ich rodzin i mieszkańców Tarnowa – zaprasza dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Budowa Państwowej Fabryki Związków Azotowych pod Tarnowem rozpoczęła się w 1927 roku z inicjatywy prof. Ignacego Mościckiego, ówczesnego Prezydenta RP. Obok prezydenta Ignacego Mościckiego, w przedwojennej historii tarnowskiej fabryki bardzo ważną rolę odegrał również Eugeniusz Kwiatkowski, dyrektor połączonych zakładów w Tarnowie i Chorzowie, ale także wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz minister skarbu w czasach II RP. W okresie II wojny światowej fabryka funkcjonowała pod zarządem niemieckim. W okresie PRL została znacząco rozbudowana i pod nazwą Zakłady Azotowe była największą fabryką powstałego w latach siedemdziesiątych XX wieku województwa tarnowskiego. Na początku lat 90. XX wieku Zakłady przekształcone zostały w spółkę akcyjną, a od czerwca 2008 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych.

05.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |