Siłownik pneumatyczny – co to jest?

 Siłownik pneumatyczny jest mechanizmem automatycznym, który przetwarza  ciśnienie w ruch. Siłowniki mają szerokie zastosowanie, a ich budowa umożliwia wykorzystanie nawet w bardzo trudnych warunkach.


Siłownik pneumatyczny – jak to działa?
Trzpień siłownika porusza się, gdy gaz doprowadzany jest do jednej z nisz siłownika pod ciśnieniem wyższym bądź niższym od ciśnienia atmosferycznego. Przemieszczenie się trzpienia przekłada się zkolei na zmianę położenia końcówki roboczej. Bardzo ważna jest konstrukcja siłownika, która określa, jakiego rodzaju będzie to przemieszczenie - wzdłużne czy kątowe. Przemieszczenie może też być znaczne lub nieznaczne, w zależności od tego, jak duży skok wykona tłok.  W przypadku siłowników obrotowych, droga przemieszczenia może zależeć wielkości roboczego kąta obrotu. Ważne jest też to, czy siłownik wróci do początkowego położenia, gdy zostanie odłączony dopływ gazu, czy też nie. Podsumowując – występują  dwa rodzaje siłowników, jeśli brać pod uwagę element roboczy, który określa to, jak będzie przebiegać ruch. Są więc siłowniki pneumatyczne, które są wyposażone w tłoczysko stanowiące element roboczy, które porusza się posuwisto-zwrotnie. Są również siłowniki pneumatyczne z obracającym się wałkiem.

Budowa odporna na wilgoć i substancje żrące
Siłowniki pneumatyczne wykonane są, częściowo lub w całości,z nierdzewnych i odpornych na kwasy stali. Dzięki temu siłowniki mogą działać bez usterek, także w niesprzyjających warunkach. Tak skonstruowane siłowniki doskonale sprawdzają się też w kontakcie z agresywnym środowiskiem.

Wysokie i niskie temperatury
Budowa siłowników ma wpływ na ich przeznaczenie.  W przypadku, gdy mają być wykorzystane w chłodni spożywczej czy w kolejnictwie, trzeba je dodatkowo uszczelnić. Siłowniki pneumatyczne uszczelnia się przeważnie gumą syntetyczną, ewentualnie teflonem.

Uszkodzenia mechaniczne
Ze względu na szerokie zastosowanie siłowników pneumatycznych, często są one narażone na liczne uszkodzenia. Siłowniki wykorzystuje się bowiem do pracy w trudnych warunkach. Ponadto siłowniki działają w miejscach, które cechują się wysokim zapyleniem lub w atmosferze podatnej na wybuchy. W każdym z tych przypadków siłowniki doskonale się sprawdzają, ponieważ są wyposażone w stalowe pokrywy i tuleje. Tak zbudowane siłowniki wykorzystuje się np. w przemyśle wydobywczym, mogą też mieć swoje zastosowanie w ciężkich maszynach budowlanych i w urządzeniach drogowych.

Siłowniki pneumatyczne – gdzie kupić?
Wysokiej jakości siłowniki pneumatyczne Parker o parametrach dopasowanych do każdych potrzeb zamówić można na stronie http://www.medynski.pl/ Parker to wiodąca marka związana z technologią sterowania i napędu, która zapewnia precyzyjne rozwiązania dla różnych dziedzin przemysłu.

 

13.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |