Pasieka Wędrowna Błażeja Burnata z Chojnika, SILO-TRANS Pawła Szarkowicza z Koszyc Małych i Fabryka Maszyn Tarnów Łukasza i Józefa Świderskich z Wierzchosławic to laureaci tegorocznej Nagrody Gospodarczej Starosty Tarnowskiego. Sześć innych firm z powiatu tarnowskiego otrzymało wyróżnienia w trzech kategoriach: mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa.
Coroczne honorowanie przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy, wdrażają nowe innowacyjne technologie oraz dbają o środowisko to osobista inicjatywa starosty tarnowskiego Romana Łucarza.
Nominować do narody mogą jednostki samorządu terytorialnego, samorządy gospodarcze oraz organizacje około biznesowe. Nagrodę przyznaje Zarząd Powiatu Tarnowskiego w oparciu o opinię specjalnej komisji do oceny wniosków, w której zasiadają przedstawiciele Zarządu, Rady Powiatu oraz Samorządu Gospodarczego.
W tym roku nagrody przyznane zostały po raz czwarty. Uroczystość odbyła się w dworku Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
- Doceniamy naszych przedsiębiorców, którzy swoją ciężką pracą, swoją inicjatywą przyczyniają się do rozwoju nie tylko naszego powiatu, ale także całego państwa - mówił starosta. - Jesteśmy wam winni wdzięczność za to, że dajecie pracę, a przez to przyczyniacie się do lepszego codziennego życia mieszkańców naszego powiatu, że wspieracie kulturę i różne tutejsze inicjatywy. Ale także za to, że jesteście tak otwarci na postęp, na rozwój, na innowacje. Ta nagroda ma charakter honorowy i jest właśnie takim wyrazem wdzięczności ze strony samorządu powiatowego.
W kategorii „Mikro-przedsiębiorca” tytuł laureata nagrody gospodarczej za 2017 rok przyznany został Pasiecie Wędrownej Błażeja Burnata z Chojnika. Pasieka zlokalizowana jest na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim. Miód pozyskiwany jest z liczące 600 pni pasieki, stacjonującej w kilkunastu miejscach. Firma oferuje różne rodzaje miodów, posiadających duże walory odżywcze i zdrowotne.
Wyróżniono w tej kategorii Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „KNOT” z Janowic, której właścicielem jest Marek Burnat oraz Sklep Rolno-Przemysłowy Elżbiety i Jana Kędziorów z Wietrzychowic.
W kategorii „Małe przedsiębiorstwo” nagrodę starosty otrzymała firma SILO-TRANS z Koszyc Małych, której właścicielem jest Paweł Szarkowicz. Firma istnieje od 1990 roku. Specjalizuje się w transporcie materiałów sypkich oraz płynnych. Obsługuje rynek krajowy i europejski. Prowadzi także Okręgową Stację Kontroli Pojazdów oraz hurtową sprzedaż paliw na terenie całej Polski, a także stację benzynową w Koszycach Małych z myjnią bezdotykową.
Wyróżniono natomiast firmy: ALUMAX, której właścicielem jest Wiesław Marciniec ze Śmigna oraz ARKAN Kazimierza Białasa z Lisiej Góry.
Statuetka w kategorii „Średnie przedsiębiorstwo” trafiła do Fabryki Maszyn Tarnów Łukasza i Józefa Świderskich. Firma zlokalizowana jest w Wierzchosławicach. Jest polskim producentem obrabiarek do metalu różnych typów oraz szlifierek do wałków i otworów, a także produkowanych na licencji niemieckiej firmy GDW tokarek LZ 360 oraz LZ 400. Świadczy usługi serwisowe i remontowe oraz sprzedaż części zamiennych. Jest w pewnym sensie kontynuatorem produkcji cywilnej wykonywanej kiedyś w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. W ostatnich trzech latach zwiększyła zatrudnienie o 200 procent.
Wyróżniono: Międzynarodowy Krajowy Przewóz Towarów Kazimierza Olszańskiego z Roztoki i Firmę Roleski z siedzibą w Zbylitowskiej Górze.
Nagrodzonym przedsiębiorcom gratulacje złożył wicewojewoda Józef Gawron. Życzył dalszych sukcesów, a perspektywy zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw są coraz lepsze.
Uhonorowany został też starosta Roman Łucarz. Tomasz Bazuła, przedstawiciel Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie wręczył staroście okolicznościową statuetkę jako podziękowanie za to, że zauważa i docenia lokalne rzemiosło.
Foto: pogórze24.pl