„Maluch” działa w Tarnowie

 Tarnów należy do nielicznych gmin w Polsce, które inwestują w opiekę nad dziećmi w żłobkach – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat rządowego programu „Maluch”, umożliwiającego korzystanie z pomocy finansowej m.in. na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i utrzymanie już istniejących.

 

Gmina Miasta Tarnowa prowadzi sześć żłobków, o łącznej liczbie 400 miejsc, co w pełni zabezpiecza potrzeby mieszkańców. W ciągu dwóch ostatnich lat Tarnów w ramach programu „Maluch” pozyskał z budżetu państwa ponad 800 tysięcy złotych. – To wymierne wsparcie dla młodych ludzi zakładających rodziny, którzy chcą równocześnie rozwijać się zawodowo – mówi prezydent Roman Ciepiela.

W 2015 roku dotacja w wysokości blisko 556 tysięcy została przeznaczona na utworzenie 20 nowych miejsc w żłobkach, rok później 216 tysięcy złotych dotacji posłużyło do dofinansowania działalności 90 miejsc, utworzonych w latach 2011 – 2015. W roku obecnym, w specjalnej edycji programu „Maluch plus – Za życiem” pięć już istniejących miejsc w tarnowskich żłobkach zostanie dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających specjalnej opieki. Miasto przeznaczy na ten cel 12,5 tysiąca złotych, a dotacja, przyznana z programu „Maluch plus” wynosi 50 tysięcy złotych.

Program  „Maluch” został opracowany w 2011 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu finansowe wsparcie gmin w celu zwiększenia dostępności i poprawy standardów opieki nad małymi dziećmi. Na jego realizację budżet państwa przeznaczył 604 miliony złotych w latach 2011 – 2016.

Z raportu NIK wynika, że z programu korzysta niewielka liczba gmin, ponieważ opieka nad dziećmi do lat trzech nie należy do obowiązkowych zadań samorządu, a do 2015 roku  kolejne edycje „Malucha” były ogłaszane w trakcie roku budżetowego. NIK podaje również, że samorządy najczęściej decydowały się na tworzenie lub powiększenie żłobków. W ocenie Izby program przyczynił się do zwiększenia liczby miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - ich liczba wzrosła z 36 tysięcy w 2011 roku do 92 tysięcy w roku ubiegłym.

18.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |