Uroczystość na ,,Pomnikach” w Charzewicach

 W Charzewicach w gminie Zakliczyn odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary potyczki stoczonej w tym miejscu w listopadzie 1914 roku między żołnierzami armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Na okolicznych cmentarzach wojennych spoczywa ponad 100 żołnierzy austro-węgierskich i kilkudziesięciu żołnierzy rosyjskich – w tym Polacy służący w obydwu armiach.

 

„Czarny Las” położony jest w Charzewicach, przy drodze prowadzącej do Gwoźdźca. Ponad wiek temu, ten las był świadkiem okrutnych wydarzeń. Tutaj, w Charzewicach, 19 listopada 1914 roku żołnierze armii austro-węgierskiej zostali zaskoczeni przez wojska rosyjskie. Doszło do walki na broń białą, a po skończonej bitwie pozostały setki zwłok poległych  żołnierzy. Pochowani zostali przez miejscową ludność w  zbiorowych mogiłach. Jak podają świadkowie tych zdarzeń: - zwozili trupy na wozach (…) niczym snopy zboża… Po odzyskaniu przez Austriaków tych ziem w 1915 roku ciała zabitych ekshumowano i przeniesiono na wybudowane przez nich cmentarze wojenne.

Cmentarz w Czarnym Lesie, oznaczony numerem 290 jest jednym z kilkudziesięciu w naszym rejonie, a w obrębie bocheńskim uznawany za najpiękniejszy. Na lekkim wzniesieniu znajduje się kamienny obelisk mający kształt kwadratowej pergoli, zaś z jej środka wznosi się kilkunastometrowy kamienny pylon. U jego stóp, po obu stronach drogi, znajdują się zbiorowe mogiły. Spoczywa tu 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 52 żołnierzy armii rosyjskiej. W niewielkiej odległości znajdują się jeszcze dwa mniejsze cmentarze: nr 288 gdzie w jednej zbiorowej mogile pochowanych jest 29 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz cmentarz nr 289 na którym również w zbiorowej mogile spoczywa 13 żołnierzy armii rosyjskiej.

Wśród poległych jest wielu Polaków walczących tak po jednej, jak i po drugiej stronie. Od 24 lat, z inicjatywy  ówczesnego proboszcza ks. Michała Kapturkiewicza oraz ówczesnego wójta gminy Zakliczyn, śp. Stanisława Chrobaka, odbywają się tutaj uroczystości z udziałem mieszkańców  przede wszystkim Charzewic i Domosławic, ale również całej gminy Zakliczyn. W 80 rocznicę wybuchu I wojny światowej do Charzewic przyjechali nawet przedstawiciele Konsulatu Austrii oraz Ákos Engelmayer, ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce.

Tegoroczne uroczystości w Charzewicach odbyły się 16 października. Uroczystość, organizowana przez sołectwo Charzewice oraz OSP Charzewice i Faliszewice, wspólnie z Parafią Domosławice, rozpoczęła się tradycyjnie już od złożenia kwiatów i zniczy pod  pomnikiem. Uczynił to Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, po nim delegacje okolicznych środowisk, przede wszystkim szkół i Straży Pożarnych. Następnie odmówiono Różaniec, a po nim odprawiona została msza święta.

Na zakończenie burmistrz Dawid Chrobak podziękował wszystkim za tak liczne  przybycie i zaprosił za rok na kolejne spotkanie – w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej.

 

Foto: uroczystości w Charzewicach w roku 1993. Na zdjęciu: poseł Władysław Żabiński, ambasador Akos Engelmayer, przedstawiciel Wojska Polskiego, wójt Stanisław Chrobak

19.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |