Wspólna sesja lokalnych samorządów

 W poniedziałek, 30 października o godzinie 13.00 w tarnowskim Ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, poświęcona 99. rocznicy wyzwolenia Tarnowa spod zwierzchności zaborcy. Jednym z punktów porządku obrad będzie także wręczenia Nagród im.Tadeusza Tertila.

 

W tarnowskim Ratuszu odbędzie się 30 października uroczysta, wspólna  sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. Sesja rozpocznie się o godzinie 13.00, wcześniej, o godzinie 12.00 odprawiona zostanie w bazylice katedralnej uroczysta msza święta w intencji byłych burmistrzów i radnych  Tarnowa oraz w intencji  uczestników zrywu niepodległościowego, podjętego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 października 1918 roku.

Wspólna sesja lokalnych samorządów odbywa się 30 października, w wigilię oswobodzenia Tarnowa spod władzy zaborców w roku 1918.

W tym roku w porządku obrad znalazło się też wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa pułkownikowi Jerzemu Perkiewiczowi. Podczas sesji Rady Miejskiej w Tarnowie w dniu 21 września radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Była to wspólna inicjatywa Romana Ciepieli, Prezydenta Miasta Tarnowa i Kazimierza Koprowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, a z ideą uhonorowania pułkownika wystąpiła posłanka Urszula Augustyn. - To piękny obyczaj i bardzo wzruszający moment, kiedy miasto potrafi uhonorować i nagrodzić swoich najwybitniejszych obywateli. Postać pułkownika doktora Jerzego Pertkiewicza ze wszech miar na ten zaszczyt zasługuje – podkreśla Urszula Augustyn, posłanka na Sejm.

Urodzonego 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim pułkownika tarnowianie znają przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga"). Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy to został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza" trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina" w batalionie „Barbara". W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem otrzymał stopień podporucznika przez komendanta krakowskiego okręgu AK.

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach osiemdziesiątych był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów nauki w gimnazjum był także aktywny w harcerstwie. Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Kolejnym punktem porządku obrad będzie wręczenie Nagród im. Tadeusza Tertila.

Nagrody przyznawane są corocznie za najlepszą indywidualną pracę dyplomową o tematyce związanej z Tarnowem lub powiatem tarnowskim, obronioną w roku akademickim, w którym odbywa się konkurs.

Nagroda przyznawana jest pracom dyplomowym w dwóch kategoriach: „Najlepsza praca licencjacka lub inżynierska” oraz „Najlepsza praca magisterska”.

28.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |