Pułkownik Pertkiewicz honorowym obywatelem

 Pułkownik Jerzy Pertkiewicz dołączył do grona Honorowych Obywateli Tarnowa. Wyróżnienie odebrał podczas wspólnej, uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się 30 października w tarnowskim Ratuszu.

 

Pułkownik Jerzy Pertkiewicz znalazł się w gronie Honorowych Obywateli Tarnowa wskutek wspólnej inicjatywy prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miejskiej, a także organizacji patriotycznych. Okolicznościowy medal odebrał podczas wspólnej, uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się 30 października w tarnowskim Ratuszu.

- W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej i społeczności Tarnowa, kształtowania dobra obywateli i społeczeństwa w duchu patriotyzmu oraz ubogacania kultury polskiej nadaję tytuł honorowego obywatela miasta Tarnowa panu pułkownikowi doktorowi Jerzemu Pertkiewiczowi – odczytał uzasadnienie Kazimierz Koprowski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Jerzy Pertkiewicz urodził się 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim. Tarnowianie znają go przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga"). - To dla mnie niezmierny zaszczyt jako człowieka, który nie z urodzenia, ale z wyboru zamieszkał w Tarnowie – podkreślał pułkownik Pertkiewicz. - W tym mieście spędziłem młodzieńcze lata, wiek dojrzały, a także dożyłem późnej starości. Były to dla mnie lata szczęśliwe, gdy mogłem włączyć się w rytm życia miasta, podziwiać jego piękno, rozwój i żyć wśród ludzi szlachetnych i dobrych mieszkańców. W najśmielszych marzeniach nie śniłem, że dostąpię takiego zaszczytu, honorowego obywatelstwa miasta, które tak pokochałem.

Za zasługi wojenne Jerzy Pertkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

30.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |