Ochronne szczepienia lisów

 W pierwszej połowie listopada na terenie Małopolski zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie zaleca się, by nie wypuszczać bez opieki psów i kotów. Grzybiarze również powinni pamiętać, by nie dotykać pozostawionych w lesie szczepionek.

 

Akcję ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie zaplanowano w Małopolsce w dniach od 2 do 12 listopada. Szczepionki zostaną rozrzucone z samolotów oraz ręcznie wyłożone w lasach. Dlatego też zaleca się, by nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii i poddać je obserwacji.

Warto także pamiętać, by nie dotykać, nie podnosić, ani nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Jeśli dojdzie do kontaktu ze szczepionką, należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie – tel. (14) 628-60-90.

30.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |