Filmowa odsłona Festiwalu Niepodległości

 W dniach 6 i 7 listopada, w ramach szóstej edycji Festiwalu Niepodległości oraz obchodów Święta Miasta „Tarnów Pierwsze Niepodległe” organizowany jest w kinie „Marzenie” dwudniowy otwarty przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka. Spotkanie z autorem zaplanowano natomiast 7 listopada o godzinie 17.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury. Wstęp na wszystkie projekcje i na spotkanie jest wolny.

 

Organizatorzy Festiwalu Niepodległości w Tarnowie zapraszają do kina „Marzenie” na dwudniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka.

6 listopada o godzinie 11.00 w bloku „Niepodległość jako postawa” zaplanowano projekcje dwóch krótkich filmów (łącznie trwają około 75 minut). „Zdradzeni o świcie” to film o rozbiciu antykomunistycznego oddziału partyzanckiego z okolic Nowego Sącza i Piwnicznej. W tym oddziale kapelanem był ks. Władysław Gurgacz, najsłynniejszy z kapelanów Żołnierzy Wyklętych. Film „Historia Pana AK” poświęcony jest natomiast Andrzejowi Kostrzewskiemu, założycielowi, w roku 1978, Instytutu Katyńskiego.

Następnego dnia, 7 listopada, także o godzinie 11.00 w bloku „Niepodległość – wyzwanie i dylematy”, również zaprezentowane zostaną dwa filmy. „Gdzie jest porozumienie gdańskie?” to zapis dziennikarskiego śledztwa w sprawie zaginionych w tajemniczych okolicznościach egzemplarzy porozumień podpisanych 31 sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej. Nawet wśród historyków mało kto wie, że dziś nie ma oryginałów owych historycznych Porozumień...

„Tajne./Spec znaczenia” natomiast to niedokończony film zlecony przez TVN, starający się przybliżyć początki aktywności politycznej Lecha Wałęsy w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

Seanse poprzedzą projekcje filmów zrealizowanych w ramach projektu „Pierwsi Niepodlegli”.

Z Krzysztofem Brożkiem będzie można spotkać się 7 listopada o godzinie 17.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury. Podczas tego spotkania zaprezentuje on fragmenty swojego najnowszego filmu dokumentalnego o Solidarności Walczącej.

Wstęp na seanse i spotkanie jest wolny.

04.11.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |