Kolejne nowe autobusy w Tarnowie

 W pierwszej połowie przyszłego roku na tarnowskie ulice wyjedzie 30 nowych autobusów zakupionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie. Kolejne nowe pojazdy pojawią się jesienią 2018 roku. Łącznie MPK zakupi 40 autobusów, a na 35 z nich spółka otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych.

 

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wynoszącemu blisko 33 miliony złotych, tarnowskie MPK kupi kolejne nowoczesne i komfortowe autobusy miejskie. Łącznie z zakupionymi ostatnio pięcioma pojazdami, z których już korzystają mieszkańcy, będzie ich 40. - To radykalna zmiana na lepsze. Konsekwentnie poprawiamy warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską – podkreśla prezydent miasta, Roman Ciepiela.

Nowe autobusy będą niskopodłogowe, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Będą klimatyzowane i zasilane ekologicznymi silnikami, z możliwością używania również gazu ziemnego i biodiesla z rzepaku oraz zabezpieczone przed pożarami. 30 z nich wyjedzie na tarnowskie ulice w pierwszej połowie przyszłego roku, pozostałe pięć - w październiku 2018.

Wśród nowych autobusów będą większe, dwunastometrowe i mniejsze, liczące dziewięć metrów długości, przeznaczone do centrum miasta. Zarówno nowe pojazdy, jak i już posiadane przez MPK będą wyposażone w informacyjne tablice ledowe, pokazujące trasę przejazdu i najbliższy przystanek. Tablice zostanę też zintegrowane z systemem informacji PKP. Autobusy, które będą przejeżdżać w pobliżu dworca lub parkingu park&ride, podadzą na tablicach automatycznie aktualizowane  informacje o przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach. - To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce - mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr. Wszystkie autobusy będą monitorowane i wyposażone w sterowniki ruchu, które, w razie potrzeby, dadzą im pierwszeństwo przejazdu.

Ostatnie tak duże zakupy odbyły się w tarnowskim MPK 20 lat temu, potem spółka realizowała zakupy cząstkowe, kupowała też używane pojazdy. Obecnie tylko część autobusów tarnowskiego MPK to nowoczesne pojazdy, większość jest wysłużona i nie spełnia obecnych standardów. - Trzeba je wymienić. Zakup kilkudziesięciu nowych autobusów planowaliśmy od dawna, dzisiaj, dzięki unijnemu dofinansowaniu możemy te plany zrealizować - podkreśla prezydent miasta.

Tarnowskie MPK ma obecnie 95 autobusów. Są wśród nich wiekowe jelcze, które mocno zawyżają średnią wieku tarnowskiego taboru, która wynosi 13 lat. - W przyszłym roku najstarsze, najmniej wygodne i najbardziej wyeksploatowane pojazdy zostaną wycofane z użycia. Wszystkie nasze autobusy będą nowoczesne, komfortowe, niskopodłogowe i klimatyzowane. Osiągniemy w skali kraju bardzo wysoką jakość komunikacji - zapowiada  prezes MPK Jerzy Wiatr.

Całkowita wartość unijnego dofinansowania dla tarnowskiego MPK wyniosła blisko 33 miliony złotych. Wkład własny, za który MPK kupiło pięć nowoczesnych autobusów wyniósł blisko sześć milionów złotych.

05.11.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |