Porozumienie na stulecie niepodległości

 W Pleśnej podpisano list intencyjny między samorządem powiatu tarnowskiego oraz gminami: Tuchów, Pleśna, Zakliczyn i Wierzchosławice o zamiarze wspólnej organizacji imprez i wydarzeń dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W gminie Zakliczyn już realizowane są projekty związane z przyszłoroczną rocznicą zakończenia wojny, na które samorząd gminy pozyskał fundusze z programu rządowego.

 

Podczas Konferencji „Ślady Wielkiej Wojny w Krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony – Cmentarze – Dziedzictwo”, która odbyła się w Centrum Kultury w Pleśnej podpisany został list intencyjny między samorządem powiatu tarnowskiego oraz gminami: Tuchów, Pleśna, Zakliczyn i Wierzchosławice o zamiarze wspólnej organizacji w przyszłym roku szeregu imprez i wydarzeń dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podpisy pod dokumentem złożyli starosta tarnowski Roman Łucarz i etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma (liderzy porozumienia) oraz, jako partnerzy – Adam Drogoś, burmistrz Tuchowa, Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna, Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz wójt Wierzchosławic Zbigniew Drąg.

Strony zgodnie zadeklarowały zamiar współpracy w celu organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 roku. Główną częścią obchodów ma być uroczystość na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, a ponadto mają się odbyć dodatkowe wydarzenia w gminach, będących partnerami, w tym m.in. Sztafeta Pamięci Zakliczyn - Łowczówek, Biegi Niepodległości, konferencje historyczne, występy artystyczne, konkursy szkolne.

Samorządy mają też wspólne aplikować do rządowego Programu Niepodległa w celu dofinansowania poszczególnych wydarzeń.

Tymczasem do gminy Zakliczyn już spływają kolejne pieniądze z rządowego Programu Niepodległa. Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn KLUCZ otrzymało 27 245 zł na projekt „Zakliczyńska Pieśń Niepodległości”, a Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach 14 490 zł na przedsięwzięcie pod nazwą „Artystycznie o Niepodległej Polsce”. - Gmina Zakliczyn zabezpieczyła stowarzyszeniom środki finansowe na wkład własny do projektów – odpowiednio dla Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn KLUCZ 5 400 zł, a dla Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach  2 553 zł. Zdobyć pieniądze nie było łatwo. Dofinansowanie przyznano na 109 projektów, a złożono 672 wnioski – mówi burmistrz Dawid Chrobak.

07.11.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |