„Wiem, czym oddycham” – kampania antysmogowa

 Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 13 ze 100 miast o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju znajduje się w województwie małopolskim. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”, w ramach której zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Do 10 grudnia mieszkańcy Małopolski mogą głosować na lokalizacje w swoim regionie, w których zostaną zamontowane urządzenia.

 

Lista miast z Polski o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza została opublikowana w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Jest na niej aż 13 miast z województwa małopolskiego - Kraków, Sucha Beskidzka, Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów, Wadowice, Proszowice, Zakopane, Bochnia, Trzebinia, Tarnów i Gorlice.

Inicjatywa „Wiem, czym oddycham”, ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej jakości powietrza w Polsce, problemu smogu oraz możliwości przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na nasze zdrowie i życie.

Główną częścią projektu jest konkurs skierowany do lokalnych społeczności. W jego ramach powiększona zostanie o 300 urządzeń sieć zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza w całej Polsce. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. 150 czujników jest właśnie montowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce, w tym 18 w województwie małopolskim. Kolejnych 150 urządzeń zostanie nieodpłatnie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

Do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik. Fundacja zaprasza do udziału w akcji mieszkańców Małopolski, którzy chcą wiedzieć, czym oddychają, a także przedszkola, szkoły, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z województwa.

19.11.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |