Nieograniczone możliwości sieci światłowodowej

 Najnowsze technologie zrewolucjonizowały świat. To ,między innymi, dzięki nim dostęp do sieci internetowej jest nieograniczony, bez względu na miejsce zamieszkania. Nowoczesne rozwiązania zmuszają instalatorów i administratorów sieci światłowodowych do zdobywania wciąż większej wiedzy z tego zakresu oraz wyposażania się w nowoczesny, profesjonalny sprzęt.


Co to jest kabel światłowodowy?

Kabel światłowodowy, dziś popularnie wykorzystywany zwłaszcza do instalacji Internetu, jest przezroczystym włóknem szklanym z dodatkiem sztucznych tworzyw, który umożliwia transfer danych za pomocą światła. Ta nowoczesna technologia posiada znaczną odporność na zakłócenia, a także charakteryzuje się nieograniczoną prędkością przesyłu danych.

 

Jak podłączyć się do sieci światłowodowej?

Chęć przyłączenia się do nowoczesnej sieci światłowodowej należy zgłosić odpowiedniej firmie, która dokona przyłącza i tym samym umożliwi korzystanie nie tylko z Internetu.

 

Co wykorzystywane jest przy budowie i nadzorze sieci?

Do samej budowy sieci wymagane są specjalne materiały wykonane z włókna szklanego i oczywiście specjalne urządzenia:

- spawarki światłowodowe o różnych parametrach technicznych (pozwalają na połączenie poszczególnych światłowodów spawem),

- mierniki optycznej mocy, które sprawdzą się przy nadzorze,

- mierniki strat i certyfikacji,

- identyfikatory transmisji, dzięki którym możliwe jest sprawdzanie sygnałów optycznych w sieciowych,

- inspekcyjne kamery, dzięki którym złącza światłowodów mogą być monitorowane na bieżąco.

Aparatura pomiarowa do instalacji musi być profesjonalna, więc na uwagę zasługuje sprzęt oferowany przez interlab.pl, gdzie zainteresowani mogą skorzystać także z serwisu.

 

Czy warto inwestować w przyłącz do sieci FTTH?

Przyłącz sieci światłowodowej do gospodarstwa domowego jest wykonywany za pomocą kabla. Główne zalety takiego przyłącza to:

- bezpieczeństwo sieci, gdyż światłowody nie wytwarzają pola magnetycznego, więc dane nie zostaną skradzione,

- bardzo długa żywotność światłowodów, nawet ponad 25 lat,

- szybki i nieograniczony transfer danych,

- sieć zakłóceń.

Dobór samych materiałów, jak i niezbędnego sprzętu może stanowić problem, zwłaszcza że technologia światłowodowa jest nowym rozwiązaniem. Dlatego warto skorzystać ze szkoleń, a także fachowej pomocy, którą można znaleźć w Internecie.Instalatorzy powinni zwrócić uwagę również na:

- reflektometry o bardzo dużej rozdzielczości,

- profesjonalne lasery przestrajalne,

- różnego rodzaju filtry,

- instrumenty do cieniowania,

- specjalne platformy pomiarowe.

Wybór urządzeń do tworzenia i obsługi sieci jest naprawdę imponujący, więc każda osoba zajmująca się tą dziedziną powinna zaznajomić się z pełnym wyposażeniem, które gwarantuje jakość wykonanego złącza.

 

Gdzie stosuje się technikę światłowodową?

Obecnie technika światłowodowa stosowana jest nie tylko przez największych dostawców usług internetowych, lecz również telekomunikacyjnych.

29.11.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |