Lek na lęk – kolejny odcinek profilaktyki na ekranie

 Rola psychiki w terapii nowotworów - taki jest temat kolejnej części profilaktycznego miniserialu powstałego w ramach Programu Profilaktyka raka jelita grubego – Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski. Film będzie można obejrzeć w TVP Kraków w piątek, 1 grudnia i w sobotę, 2 grudnia. Serial można także oglądać w internecie.

 

Rola psychiki w terapii nowotworów - taki jest temat kolejnej części profilaktycznego miniserialu z Pogórza. W produkcji powstałej na zlecenie Centrum Zdrowia Tuchów opartej na motywie wyprawy, pojawia się także pokonywanie barier i własnych słabości. Całość utrzymana jest w konwencji przyjacielskiej rozmowy podczas wycieczki znajomych – głównego bohatera i jego terapeutki. Emisja w TVP Kraków w piątek, 1 grudnia o godz. 7.25, powtórka tego samego dnia o 20:30 i w sobotę, 2 grudnia o 20:05. Serial można także oglądać na stronie http://czt.com.pl/nie-wycofuj-sie-rakiem/

Poszczególne sekwencje pokazują przygotowania do „wspinaczki na szczyt” i marszrutę przez las do podnóża skalnego miasteczka. Bohater opowiada o swoich rozterkach, mówiąc trochę do siebie, trochę do towarzyszki podróży. Terapeutka pozbawiona została atrybutów świadczących o jej profesji, aby uzyskać klimat zaufanej i szczerej wypowiedzi. Z tego samego powodu zamiast wnętrz gabinetów lekarskich oglądamy  naturalne krajobrazy Pogórza: las i gruboziarniste piaskowce oraz fantazyjne zlepieńce ciężkowickiego Skamieniałego Miasta . Dopiero na koniec akcja przenosi się do gabinetu terapeutki - tutaj rozmowa dotyczy pokonywania własnych słabości.

Bohater opowiada o swoich obawach związanych ze zdrowiem. Wyjaśnia,  dlaczego zamieszkał poza miastem, w bliskim kontakcie z naturą. Charakteryzuje relacje z najbliższymi.  Mocniej rozwinięty jest wątek matki. Dowiadujemy się, jak ciężko było bohaterowi pogodzić się z jej chorobą i ile wysiłku to kosztowało. Właśnie wtedy bohater podjął decyzję, żeby w tych trudnych chwilach być blisko ojca, by go wspierać . To, że przechodzili przez ten czas razem bardzo ich zbliżyło. Historia zakończyła się happy endem i matka wyzdrowiała. Jednak bohater wciąż boi się zachorowania, dlatego tak mocno przeżywał badanie profilaktyczne. Z racji choroby matki sam jest w grupie ryzyka dlatego wykonał kolonoskopię w wieku 40 lat, a nie później, kiedy zwiększa się ryzyko zachorowania. Po chorobie matki wie, że należy się odpowiednio wcześnie diagnozować, aby łatwo i skutecznie wyjść z choroby.

Materiał powstał w ramach Programu Profilaktyka raka jelita grubego – Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020  przy finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

01.12.2017
Komentarze:
ugg baratas: 01.12.2017
Las botas Ugg (a menudo llamadas uggs) comprar botas uggno es una marca, sino uncomprar ugg baratas término genérico ancestral botas ugg barataspara este estilo de botas de piel de oveja. En general, los uggs están hechos de piel de oveja de doble cara con vellón en el interior, una superficie exterior ugg baratas bronceada y una suela de goma EVA sintética.
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |