Księgozbiór dostępny

 Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie podjęta została uchwała likwidująca Czytelnię Specjalistyczną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Część księgozbioru czytelni przeniesiona została do Wypożyczalni i Czytelni Naukowej i już jest dostępna dla czytelników. Pozostałe zbiory udostępnione będą od 4 grudnia.

 

W październiku ubiegłego roku  Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę w sprawie zamiaru dokonania zmian w Statucie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, dotyczących m.in. likwidacji Czytelni Specjalistycznej MBP mieszczącej się w budynku Wojewódzkiego Centrum Administracyjnego przy al. Solidarności 5-9.

W roku bieżącym, na wrześniowej sesji, podjęta została uchwała likwidująca Czytelnię Specjalistyczną. Część księgozbioru czytelni jest już dostępna w Wypożyczalni i w Czytelni Naukowej. Pozostała część zbiorów  będzie udostępniona od 4 grudnia w Czytelni Naukowej przy ulicy Krakowskiej 4, w ramach wypożyczeń krótkoterminowych na dotychczasowych zasadach.

Czytelnia Specjalistyczna uruchomiona została w 1997 roku w budynku Wojewódzkiego Centrum Administracyjnego przy al. Solidarności 5-9 jako jedna z trzech agend ówczesnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. W tym czasie w Tarnowie równolegle funkcjonowały dwie biblioteki publiczne: miejska i wojewódzka. Do 1997 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna dysponowała tylko wypożyczalnią w Mościcach i niewielką czytelnią przy ulicy Staszica 6, w której udostępniany był głównie księgozbiór o profilu humanistycznym. Dlatego też w 1997 roku Zofia Rogowska, dyrektor biblioteki wojewódzkiej, podjęła decyzję o utworzeniu drugiej czytelni, przede wszystkim z myślą o urzędnikach administracji państwowej i samorządowej oraz o studentach nowych tarnowskich uczelni, dlatego od samego początku czytelnia przyjęła profil prawno-ekonomiczny.

Księgozbiór o takim profilu gromadzony i udostępniany jest od wielu lat również w Czytelni Naukowej przy ulicy Krakowskiej 4 i w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ulicy Staszica 6. W związku z tym zbiory z dziedzin takich jak: prawo, ekonomia, administracja rozproszone były w trzech lokalizacjach. Zasadnym było więc włączenie księgozbioru Czytelni Specjalistycznej do Czytelni Naukowej oraz Wypożyczalni dla Dorosłych, dzięki czemu nie tylko dostęp czytelników do literatury specjalistycznej stanie się łatwiejszy, ale również można będzie prowadzić bardziej racjonalną politykę gromadzenia zbiorów. Wydłużony zostanie też czas, w którym będzie można korzystać ze zbiorów.

Czytelnia Specjalistyczna od ponad 15 lat funkcjonuje jako wypożyczalnia krótkoterminowa. Książki i czasopisma, które trafią do Czytelni Naukowej nadal będą wypożyczane na dotychczasowych zasadach, czyli na krótkie terminy.

01.12.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |