Startup w pigułce

 Nie wszyscy rozumieją znaczenie definicji startup. A przecież od założenia startup'u zaczynali najwięksi giganci na rynku - Google czy Twitter. Sporo osób każdą nową działalność utożsamia ze startup'em, ale to nie zawsze jest prawda. Jakie więc warunki musi spełniać pomysł na biznes, by stać się startup'em?

 

Dużo osób utożsamia każdą nową działalność biznesową ze startup'em. Jednak nie w każdym przypadku tak jest. - Startup'em jest firma, która powstała w celu wypromowania nowego i innowacyjnego pomysłu. Może po przeczytaniu klku wskazówek, szybko się zmobilizujesz i za jakiś czas twój biznesplan podbije światowe rynki? – mówi Ewelina Nadworna, prezes zarządu BOSS pożyczka.

Startup'y przede wszystkim generują bardzo niskie koszty, ponieważ głównym celem jest osiągnięcie sporych zysków oraz uzyskanie rozgłosu o dużym zasięgu. Tego rodzaju działalności inwestują przede wszystkim w nowe technologie, chociaż  funkcjonują również w innych biznesowych branżach. Startup'em nazywamy także tymczasową działalność, która skupiona jest głównie na poszukiwaniu innowacyjnych sposobów i reguł działania. Celem startup'u jest też pozyskiwanie kontaktów oraz wsparcia finansowego w celu wprowadzenia nowego pomysłu na rynek.

 

Prawda czy nie?

Na temat startup'u powstało wiele mitów. Dobrze jest więc wiedzieć, co należy zrobić, aby innowacyjny pomysł spełniał jego warunki. Liczą się przede wszystkim chęci wdrożenia nowego pomysłu w życie. Nie jest ważny wiek, choć wielu przedsiębiorców jest zdania, iż start'up jest przeznaczony tylko dla przedsiębiorców młodych. To nie prawda. Dobry pomysł w każdym wieku jest szansą na biznes, który jest zgodny z podstawowymi założeniami startup'u. Startup nie musi też być pierwszą firmą. Jeśli w przeszłości ktoś prowadził firmę związaną ze świadczeniem konkretnych usług, nadal ma szansę na wymyślenie innowacyjnego projektu i idei. Trzeba je tylko rozwijać jako startup.

Startup nie dotyczy tylko strefy IT, choć strefa ta cieszy się największą popularnością i zainteresowaniem. Inne dziedziny nie są jednak są wykluczone spod zakresu znaczenia tej definicji.

 

Czy to dobry pomysł?

Tak, jest to bardzo dobry pomysł. Startup jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nigdy wcześniej nie zarządzały własnym biznesem oraz nie posiadają odpowiednich środków pieniężnych na założenie własnej firmy. Decydując się na otworzenie startup'u, już na starcie zyskuje się nie tylko wiele kontaktów czy wsparcie ze strony inwestorów, ale również doświadczenie. Co więcej, można  uzyskać pomoc ze strony Unii Europejskiej czy Powiatowych Urzędów Pracy.

 

Od czego zacząć?

Proces założenia startup'u jest tak samo pracochłonny, jak założenie nowej działalności gospodarczej. Należy jednak zrobić wszystko, aby innowacyjny pomysł jak najszybciej wdrożyć w życie. Sukces z pewnością zmotywuje do dalszego działania.

Najistotniejszym aspektem jest nieprzeciętny pomysł. Dobrze jest spisać na kartce papieru, co należy zrobić i wdrożyć w życie i kto ewentualnie mógłby w tym pomóc. Należy też zbadać i określić docelową grupę potencjalnych odbiorców i zrobić  research na rynku, który ułatwi sprawdzenie, czy dany pomysł ma szansę na sukces. Ważną kwestią jest biznesplan. Powinien on określać nie tylko doraźne cele, ale również te długofalowe. Trzeba zorientować się, które z firm mogą być pomocne. Ktoś musi przecież zainwestować w innowacyjny pomysł. Najczęściej prywatni inwestorzy są chętni do współpracy i posiadają spore zasoby niezbędnej gotówki.  Potencjalnych inwestorów można także poszukać na różnego rodzaju konferencjach. W Internecie można sprawdzić, jakie są możliwości jeśli chodzi o dofinansowanie ze środków UE. Ważne, by od samego początku działać zgodnie z planem i założonymi celami.

Startup może przybierać różne formy. Wybór zależy głównie od pomysłu i idei. Może mieć on formę strony internetowej, a nawet mobilnej aplikacji. Istotny jest fakt, iż startup nie musi być wcale zarejestrowany jako firma. Można wtedy zaoszczędzić na dodatkowych opłatach, takich jak faktury i podatki, aby nie ponosić na samym początku wielkich strat. Trzeba zastanawiać się nad  wszystkimi wydatkami, które mogą zostać wygenerowane dopiero w przyszłości, gdy nowy biznes okaże się świetnym pomysłem. Kosztorys musi być stale modyfikowany zgodnie z aktualnymi zmianami.

Głównym celem powinno być skupienie się na firmie i innowacjach. Dobry startup powinien nie tylko sprzedać swój pomysł, ale również docierać do jak największej grupy potencjalnie zainteresowanych osób.

- Bądź zmotywowany i odnoś sukcesy – kibicuje ekspert BOSS pożyczka. - Good Luck!

 

Więcej informacji na temat pożyczek można znaleźć na stronie:bosspozyczka.pl BOSS pożyczka to łatwy sposób finansowania potrzeb małych i średnich przedsiębiorców, startup’ów i osób pracujących w oparciu o samozatrudnienie, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

 

 

 

02.12.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |