Koncert organowy z cyklu „W blasku Katedry"

 Profesor Krzysztof Pawlisz wystąpi w kolejnym koncercie organowym w cyklu „W blasku Katedry” w tarnowskiej bazylice. Koncert odbędzie się 8 grudnia o godzinie 19.00, a jego program oparty będzie na tematach pieśni maryjnych. Wstęp wolny.

 

Kolejnym gościem cyklu koncertów organowych „W blasku Katedry”, odbywających się w tarnowskiej bazylice będzie 8 grudnia o godzinie 19.00 profesor Krzysztof Pawlisz. Program koncertu oparty będzie na tematach pieśni maryjnych. Wstęp na koncert jest wolny.

Krzysztof Pawlisz urodził się w 1977 roku w Krakowie. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku 13 lat w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie. Praca pod kierunkiem Aleksandry Gawlik zaowocowała zdobyciem kolejno dwóch nagród na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych II st. we Wrocławiu: trzeciego miejsca w 1994 roku oraz pierwszego miejsca w roku 1996. W latach 1996-2001, jako student Akademii Muzycznej w Katowicach, kontynuował naukę pod okiem Juliana Gembalskiego.

Bliższe zetknięcie z dawną muzyką francuską podczas wakacyjnych kursów w St-Bertrand-de-Comminges, prowadzonych przez Michela Chapuis, skłoniło młodego artystę do podjęcia studiów w Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon (2001-2004) w klasie Jeana Boyer. Jesienią 2002 roku odbył czteromiesięczny kurs w Sweelinck Conservatorium te Amsterdam w klasie organów Pietera van Dijka. W roku akademickim 2003-2004 sprawował funkcję organisty-asystenta w katedrze św. Jana w Lyonie. Znaczący wpływ na kształtowanie się poglądów estetycznych K. Pawlisza wywarło spotkanie z Jeanem Jaquenod, honorowym organistą tytularnym katedralnych organów Ahrenda.

W roku 2002 zdobył drugie miejsce (pierwszego nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Magadino (Szwajcaria), zaś w 2006 roku piąte miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Brugge (Belgia). Od 1998 roku regularnie współpracuje z chorzowskim zespołem gregoriańskim Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, z którym wykonuje muzykę podczas liturgii oraz realizuje projekty koncertowe i fonograficzne. Koncertował jako solista w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech oraz na Ukrainie.

W roku 2012 uzyskał w Akademii Muzycznej w Krakowie stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Instrumentalistyka. Obecnie uczy gry organowej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. Kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w tymże mieście. Pełni też funkcję kantora kościoła Zesłania Ducha Świętego w Krakowie.

06.12.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |