Pieniądze na integrację transportu

 Umowa opiewająca na ponad 17 milionów złotych dofinansowania na integrację transportu publicznego w Tarnowie została podpisana 7 grudnia przez wicemarszałka Stanisława Sorysa i prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę. Cały projekt kosztować ma ponad 25 milionów złotych, a jego realizacja zakończy się w lipcu 2020 roku.

 

Ponad 17 milionów złotych zostanie przekazane z RPO na rozwój systemu integracji transportu publicznego w Tarnowie. Umowę dofinansowania podpisano 7 grudnia.

Dzięki temu projektowi, wartemu ponad 25,5 miliona złotych, skróci się czas przejazdu autobusem miejskim, zwiększy się przepustowość kluczowych odcinków dróg miejskich, informacja o przyjazdach i odjazdach będzie dostępna na tablicach świetlnych, powstaną komfortowe punkty przesiadkowe oraz centrum sterowania ruchem. - Tarnów jest dobrym przykładem integracji komunikacji publicznej. Tu powstał pierwszy w Małopolsce parking park&ride, a tarnowskie projekty są bardzo wysoko oceniane i dzięki temu uzyskują duże dofinansowanie – mówił podczas podpisania umowy wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys.

Projekt zakłada między innymi powstanie węzła przesiadkowego w rejonie skrzyżowania ulic Chyszowskiej i Kochanowskiego oraz przy ulicy Krakowskiej, w pobliżu plant. Punkty umożliwią wygodniejszą niż teraz przesiadkę z samochodów i busów do autobusów miejskich. Najbardziej widocznym i bardzo użytecznym dla pasażerów elementem projektu będzie system informacji, składający się z 50 tablic świetlnych, umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej i informujących na podstawie danych z GPS o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu. Taka tablica działa już na przystanku przy alei Solidarności. System poinformuje również o wolnych miejscach parkingowych w centrum, a dzięki modernizacji sygnalizacji świetlnej pojazdy komunikacji zbiorowej dostaną priorytet przejazdu. Powstanie też Centrum Sterowania Ruchem, realizujące funkcję monitorowania i zarządzania ruchem, dzięki któremu przejazd przez miasto będzie bardziej płynny i bezpieczny. Kolejny element projektu to „Tarnowski rower miejski”, czyli dodatkowy środek transportu publicznego. Miejska wypożyczalnia jednośladów będzie mieć 110 rowerów na 10 stacjach. Miejsca na stacje rowerowe zostały już ustalone, ich lokalizację urzędnicy konsultowali z organizacjami społecznymi, również rowerowymi.

Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na lipiec 2020 roku.

08.12.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |