Pieniądze na czyste powietrze

 Dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego do budżetu Tarnowa trafi blisko osiem milionów złotych na wymianę starych i nieekologicznych kotłów węglowych na piece najwyższej jakości. Samorządowcy liczą, że dzięki temu w ciągu trzech lat w Tarnowie zlikwidowanych zostanie 600 przestarzałych pieców i kotłów.

 

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela i wicemarszałek Stanisław Sorys podpisali 7 grudnia umowę, dzięki której do budżetu Tarnowa trafi blisko osiem milionów złotych unijnego dofinansowania do projektu wymiany palenisk węglowych. Dzięki temu w ciągu trzech lat w Tarnowie ma zostać zlikwidowanych 600 przestarzałych pieców i kotłów.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w Tarnowie poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, pochodzących z indywidualnego ogrzewania mieszkań. Projekt zakłada wymianę starych kotłów, pieców i urządzeń grzewczych opalanych węglem i drewnem na źródła ciepła wykorzystujące paliwa gazowe wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania. - Pierwsze efekty będą widoczne jeszcze tej zimy, bo likwidacja palenisk ruszy natychmiast po podpisaniu umowy – zapowiada prezydent Tarnowa.

Projekt obejmie także dofinansowanie inwestycji, polegających na podłączeniu do sieci ciepłowniczej. Dzięki temu ilość dwutlenku węgla, trafiającego wcześniej z tych budynków do atmosfery  zmniejszy się o blisko połowę, a ilość pyłów PM 10 i PM 2,5, składowych smogu, będzie bliska zeru.

Celem projektu jest również podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie niskiej emisji, jej szkodliwości dla zdrowia, metod jej likwidacji, czynników zmierzających do poprawy jakości powietrza. Na kampanię edukacyjną przeznaczono kwotę w wysokości 400 tysięcy  złotych.

Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych będzie wynosiło  nie więcej niż osiem tysięcy złotych za kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego lub nie więcej niż 10 tysięcy złotych za kocioł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu. W przypadku konieczności poniesienia kosztów na instalację wewnętrzną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, istnieje możliwość zwiększenia limitu środków dofinansowania. Do uzyskania dotacji niezbędne są audyty energetyczne, oceniające między innymi możliwość i koszty wymiany pieca oraz ilość zużywanej przez budynek energii. Całkowity koszt projektu to ponad osiem milionów złotych, przyznane dofinansowanie wynosi ponad 7,9 miliona i pokryje ponad 90 procent kosztów.

09.12.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |