Edyta Ropek najlepsza we Włoszech

Edyta Ropek (MKS Tarnovia, La Roca) zwyciężyła w prestiżowych zawodach Rock Master 2009, w konkurencji wspinaczki na czas, które miały miejsce we włoskim Arco. Rock Master to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez wspinaczkowych na świecie, rozgrywana co roku, od 23 lat w włoskiej mekce wspinaczki sportowej, miejscowości Arco.

Tarnowianka Edyta Ropek zwyciężyła w konkurencji na czas w prestiżowych zawodach wspinaczkowych Rock Master 2009. Sam udział w tych zawodach to spore wyróżnienie dla zawodników, gdyż startować w nich mogą tylko najlepsi – z pierwszej dziesiątki światowego rankingu IFSC, a także zawodnicy, którzy otrzymają dziką kartę od organizatorów.

W tegorocznej edycji Masters wystarowała aż czwórka Polaków - Edyta Ropek, Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin), Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) i Łukasz Świrk (SMG Lubin). Polacy swój start mogą uznać za udany, po rundzie eliminacyjnej aż trójka z nich awansowała do finału. Poza finałowa ósemką pozostał jedynie Jędrzej Komosiński. W kolejnych biegach Monika Prokopiuk zmierzyła się z reprezentantką Wenezueli Lucelią Blanco, niestety Polka popełniając błąd w trakcie biegu, nie zdołała przejść do kolejnej fazy zawodów i ostatecznie sklasyfikowana została na szóstym miejscu. Również Łukasz Świrk trafił na zawodnika z Ameryki Południowej, po falstarcie wymuszonym przez Wenezuelczyka Polak w trakcie biegu wypadł z rytmu, popełnił błąd i przegrał, plasując się także na szóstej pozycji.

Edyta Ropek w kolejnej fazie zmierzyła się z Rosjanką Juriną Walentiną, pokonując ją stosunkiem czasów 12,07 s. do 12,65 s. W biegu o awans do ścisłego finału tarnowianka zmierzyła się z włoską juniorką Jessicą Morandi, tu również wygrała z czasem 11,63 s. do 13,94 s.

W biegu finałowym tarnowianka zmierzyła się z gwiazdą rosyjskiej reprezentacji Ksenią Alexiewą. W finale Edyta Ropek uzyskała czas 10,32 sekundy, co pozwoliło zająć w zawodach pierwsze miejsce.
W rywalizacji męskiej bezkonkurencyjny okazał się Czech Libor Hroza, na drugiej pozycji uplasował się zawodnik z Wenezueli Manuel Escobar, zaś trzeci był rosyjski mistrz Sergiej Sinitsyn.