Nowi emeryci w Małopolsce

 Prawie 313 tysiącom osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił  emerytury wynikające z przepisów obniżających wiek emerytalny. Ogółem ZUS wydał już decyzje emerytalne dla 395 tysięcy osób z 424 tysięcy przyjętych wniosków emerytalnych od 1 września ubiegłego roku.

 

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny został obniżony dla kobiet do 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Na 48 tysięcy uprawnionych w województwie małopolskim w czwartym kwartale ubiegłego roku większość zdecydowała się przejść na emeryturę, gdy tylko uzyskała uprawnienia. Do końca 2017 roku z tej możliwości skorzystało  łącznie 32 727 uprawnionych.

Wydanych zostało 30 787 decyzji emerytalnych. Nie wszyscy dostali jednak wypłaty, są osoby którym ZUS przyznał emeryturę, ale z uwagi na brak rozwiązania stosunku pracy została ona zawieszona. Gdy umowę rozwiążą i dostarczą do Zakładu świadectwo pracy wypłata zostanie uruchomiona.

Wśród osób, które złożyły wnioski było wielu bezrobotnych oraz tych, którzy już pobierali świadczenie z ZUS np.; rentę.

Przeciętna wysokość świadczenia dla nowych emerytów  w województwie małopolskim wynosi 1 585 zł dla kobiet i 2 590 dla mężczyzn.

Najwyższą emeryturę w województwie małopolskim, około 13 tysięcy zł, pobiera mężczyzna z regionu sądeckiego, który przepracował około 50 lat. Do najniższej emerytury w powiecie krakowskim uzyskała uprawnienia kobieta, która udokumentowała miesiąc ubezpieczenia - otrzymuje 34 grosze.

08.01.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |