Łabędzie zimują w parku

 Łabędzie z Parku Strzeleckiego w Tarnowie nie zostały jeszcze zabrane do podtarnowskiego gospodarstwa, w którym spędzają zimę. Na razie pogoda jest na tyle łagodna, że nie ma takiej potrzeby. Opiekunowie ptaków ponawiają prośbę o niedokarmianie łabędzi chlebem.

 

Zwykle o tej porze łabędzi nie ma już na stawie w tarnowskim Parku Strzeleckim, jednak ta zima jest wyjątkowo ciepła. - Odwiedziliśmy łabędzie przed weekendem. Są w dobrym stanie, nie ma teraz potrzeby, żeby zabierać je z parku. Monitorujemy sytuację i gdy przyjdą mrozy, ptaki pojadą do gospodarstwa – mówi opiekun łabędzi, Józef Czupryna z Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Tarnowa i dodaje, że na stawie w Parku Strzeleckim mieszka też około 50 dzikich kaczek.

Łabędzie są atrakcją Parku Strzeleckiego od 1997 roku. Zbudowano dla nich wyspę na stawie i domek, który dzielą z kaczkami. Są zabierane z parku z początkiem zimy, bo zamarznięty staw nie jest dla nich bezpieczny. Zimę spędzają pod dobrą opieką, w gospodarstwie rolnym, a wracają, gdy lód puści i temperatury są na tyle wysokie, że pojawienie się na stawie grubej warstwy lodu jest bardzo mało prawdopodobne.

Opiekunowie ptaków ponawiają prośbę o niedokarmianie łabędzi chlebem, który im szkodzi, bo choć jest smaczny, nie zawiera wystarczającej ilości składników odżywczych, zakłóca też prawidłowe trawienie. - Chleb, wrzucany do wody, jest szkodliwy dla całego ekosystemu. Tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów w wodzie. Glony zaś pochłaniają tlen i wydzielają groźne dla ryb toksyny. Rozkładający się chleb może być też siedliskiem pleśni, która jest źródłem toksyn groźnych dla ptaków wodnych. Łabędziom lepiej podawać zboże oraz surowe i pokrojone warzywa, takie jak buraki, marchewki albo sałata, a wiosną i latem można je częstować mleczem.

09.01.2018
Komentarze:
genowefa: 09.01.2018
Proponuję umieścić wokół stawu tablice informujące o zakazie dokarmiania łabędzi.
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |