Nowy most połączył Bruśnik i Pławną

 Samorząd powiatu tarnowskiego zakończył przebudowie mostu w ciągu drogi Pławna - Bruśnik - Kąśna Górna, na rzece Biała Tarnowska. Oprócz mostu przebudowane zostały dojazdy do obiektu i wykonane odwodnienie. Inwestycja kosztowała ponad 3,7 mln złotych.

 

Most, znajdujący się na granicy miejscowości Pławna i Bruśnik, został 11 stycznia symbolicznie oddany do użytku. W ceremonii wzięli udział między innymi: Józef Gawron,Wicewojewoda Małopolski Roman Łucarz, Starosta Powiatu Tarnowskiego, wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Radny Wojewódzki Wojciech Skruch, radni powiatu, przedstawiciele samorządu Ciężkowic  oraz Powiatowego Zarządu Dróg z siedzibą w Zgłobicach.

Przebudowa mostu trwała pięć miesięcy. W tym okresie rozebrany został stary i wybudowany nowy, wraz z przebudową dojazdów. Inwestycja zamknęła się kwotą blisko 3 mln 750 tys. zł. Większość środków na ten cel wyasygnował samorząd powiatu. 42% kwoty niezbędnej do jej realizacji pochodziło z dofinansowania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Stary most był praktycznie co roku remontowany. Uzupełniane były ubytki w konstrukcji. Obiekt był jednak w takim stanie, iż jego dalsze remonty były wręcz niewskazane. Należałoby dołożyć co najmniej pół miliona złotych, aby go gruntowanie wyremontować, ale dalej byłaby to konstrukcja drewniana. Alternatywą było wykonanie nowego mostu, żelbetonowego. To oczywiście było najlepsze rozwiązanie. Mamy zatem dużą satysfakcję, iż udało się je zrealizować - mówi starosta Roman Łucarz.

Nowa konstrukcja ma niebagatelne znaczenie w przypadku ewentualnych powodzi. W takich chwilach stara konstrukcja była poważnie zagrożona. Nowa konstrukcja daje gwarancję, iż powódź w tym miejscu nie będzie już taka niebezpieczna.

Most ma prawie 85 m długości i ponad dziewięć metrów szerokości. Nośność obiektu sięga 40 ton. Jezdnia na moście ma sześć metrów szerokości, zaś jednostronny chodnik 1,5 metra. Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo „MOST” z Sopotu.

 

 


12.01.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |