W dniu 21 stycznia przypada 144 rocznica urodzin Wincentego Witosa. Ogólnopolskie obchody rocznicy zaplanowano w Wierzchosławicach, z udziałem m.in. Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą świętą w kościele parafialnym.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zapowiedział uczestnictwo w ogólnopolskich obchodach 144 rocznicy urodzin Wincentego Witosa, które odbędą się 21 stycznia w Wierzchosławicach. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w partnerstwie z samorządem powiatu tarnowskiego.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 mszą świętą, koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i polskich rolników, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie uczestnicy przejdą pod grób Witosa, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i odmówiona zostanie krótka modlitwa.
O godzinie 13.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach rozpocznie się konferencja naukowa. Gości przywita Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. Przemówienie wygłosi Prezydent Andrzej Duda, głos zabiorą również zaproszeni goście z Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Środowiska.
Prof. Włodzimierz Bernacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wygłosi prelekcję „Rola Wincentego Witosa i Chłopów Polskich w procesie Odzyskania Niepodległości”. Wykład na temat dziedzictwa Wincentego Witosa w programie NSZZ RI „Solidarność” zaprezentuje Teresa Hałas, Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” oraz Poseł na Sejm RP. Natomiast dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej będzie mówił na temat: „Myśl Wincentego Witosa a działalności partii ZSL”.
Uroczystości w Wierzchosławicach to nawiązanie do działalności NSZZ RI „Solidarność” w latach osiemdziesiątych minionego stulecia, kiedy władza komunistyczna zakazywała upamiętniania W. Witosa. Wtedy to działacze NSZZ RI „Solidarność”, m.in. mec. Stanisław Mierzwa, Stanisław Chrobak - późniejszy Senator RP i Wójt Gminy Zakliczyn oraz Władysław Żabiński - późniejszy poseł na Sejm RP, spotykali się przy grobie przywódcy ruchu ludowego w dniu jego urodzin.