Zmarła Barbara Wałkówna-Zbiróg

 W wieku 85 lat zmarła aktorka i pedagog Barbara Wałkówna-Zbiróg. Choć aktorka związana była głównie z łódzkimi scenami, w latach 1988-1990 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

 

W wieku 85 lat zmarła aktorka i pedagog PWSFTviT w Łodzi oraz PWST w Krakowie Barbara Wałkówna-Zbiróg.

Barbara Wałkówna urodziła się w Świętochłowicach na Górnym Śląsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Na scenie debiutowała w roku 1954 w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. W 1956 roku podjęła pracę w Teatrze im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, a w roku 1960 przeniosła się do Łodzi, do Teatru im. S. Jaracza. W latach 1970-1986 była aktorką Teatru Nowego w Łodzi, zaś w latach 1988 - 1990 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Od roku 1990 była ponownie aktorką Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Jej mężem był aktor Józef Zbiróg. Na teatralnej scenie Barbara Wałkówna zagrała około 250 ról. Sprawdzała się zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym.

Na koncie miała również role filmowe i telewizyjne, m.in. w „Szkicach węglem” i „Kaloszach szczęścia”, „Decyzjach”, „Samotności we dwoje” i „Opadły liście z drzew”, „Chłopach”. Była głosem Jej Ekscelencji w kultowej „Seksmisji”, a w serialu „Na Wspólnej” występowała w roli babci Maciejewskiej.

Nagrodzona została Srebrnym Pierścieniem za całokształt pracy artystycznej, Medalem „Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej oraz Srebrnym Medalem „Gloria Artis”. Barbara Wałkówna-Zbiróg zmarła w Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

01.02.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |