Olimpijska wystawa w muzeum

 W siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w dniu 5 lutego o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawaOd Monachium do PyeongChang”, prezentująca kolekcję oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich. Kolekcję będzie można oglądać w Tarnowie do 4 marca.

 

W siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Rynku 3 w dniu 5 lutego o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa „Od Monachium do PyeongChang”. Wystawa ma związek z rozpoczynającymi się 9 lutego XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w koreańskim Pjongczangu i prezentuje kolekcję oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich, a także pamiątki olimpijskie tj. medale wręczane jako upominki zawodnikom, sędziom, trenerom oraz dziennikarzom obecnym na igrzyskach, bilety wstępu na zawody, plakaty, programy oraz akredytacje dziennikarskie. Wielbiciele piłki nożnej będą mogli również zobaczyć maskotki towarzyszące piłkarskim mistrzostwom świata i Europy.

Kuratorką wystawy jest Manuela Stadnicka-Hoffman, a właścicielem kolekcji Henryk Grzonka, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, prezenter, publicysta, a także reporter i sprawozdawca sportowy specjalizujący się w sporcie żużlowym i kolarstwie. Jest to jedyny w Polsce tak duży zbiór oficjalnych maskotek towarzyszących zarówno letnim, jak i zimowym zmaganiom olimpijskim uznanych przez MKOL.

Maskotki takie zwykle przedstawiają zwierzęta charakterystyczne dla kraju, w którym odbywają się rozgrywki. Po raz pierwszy oficjalną maskotkę przygotowano w 1972 r. z okazji XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Od tamtej pory maskotki projektowane są na każde igrzyska.

Kolekcję będzie można oglądać w Tarnowie do 4 marca. Muzeum zaprasza dzieci na lekcje muzealne towarzyszące wystawie z cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”. Na wystawie z przewodnikiem dzieci będą mogły oglądać maskotki, zapoznają się też z prezentacją multimedialną dotyczącą historii starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich oraz największych sportowych osiągnięć Polaków. Na koniec utrwalą swoją wiedzę wypełniając przygotowane quizy i krzyżówkę. Lekcje dostosowane są do grup wiekowych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Czas trwania lekcji wraz z oprowadzaniem to od 45 do 60 minut, a koszt wynosi sześć złotych od dziecka.

03.02.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |