Szansa na kompleksową opiekę w Wierzchosławicach

 Centrum Zdrowia Tuchów złożyło kolejny wniosek o uzyskanie grantu, dzięki któremu możliwe będzie dalsze prowadzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej  w Wierzchosławicach. Do tej pory placówka udzieliła pomocy blisko 80 pacjentom w ramach projektu „Twoja droga do zdrowia”.

 

Dobiega końca realizacja pilotażowego projektu „Twoja droga do zdrowia”. Dzienny Dom Opieki Medycznej w Wierzchosławicach, prowadzony przez Centrum Zdrowia Tuchów, udzielił dotychczas pomocy blisko 80 pacjentom. Większość stanowiły osoby po 65. roku życia. W dni robocze od rana do popołudnia korzystają one z opieki i terapii specjalistów. Otrzymują także posiłki, w wielu przypadkach mają zapewniony dojazd. Wszystkie świadczenia są bezpłatne, a w sprawie rekrutacji należy telefonować pod numer: 882 139 607.

Na kwalifikację mogą liczyć osoby po leczeniu w szpitalu, które zakończyło się w ciągu minionego roku. Ich sprawność powinna oscylować w zakresie od 40 do 60 punktów w tak zwanej skali Barthel.

DDOM w Wierzchosławicach  działa od grudnia 2016 roku. Już kilka miesięcy po uruchomieniu placówki zaobserwowano wymierne efekty terapii, dotyczące poprawy czynności ruchowych pacjentów. Tę formę opieki można szczególnie polecić osobom, które mają wiele problemów medycznych. Zazwyczaj korzystają one z usług kilku specjalistów. Nie zawsze te działania są właściwie koordynowane. Zespół wierzchosławickiej placówki składa się z lekarzy specjalistów: geriatry i rehabilitanta, a także psychologa, farmaceuty, logopedy, terapeuty zajęciowego, fizjoterapeuty, dietetyka, opiekunów medycznych i pielęgniarek. Pozwala to na realizację całościowego, spojrzenie na kłopoty zdrowotne. Sytuacja pacjenta jest analizowana w kontekście jego rodziny czy środowiska. W efekcie u części pacjentów uzyskano lepszą kontrolę nad nadciśnieniem czy cukrzycą, odnotowano widoczne postępy w zakresie leczenia ran.

Ponadto świadczenia Dziennego Domu są szczególnie polecane dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością ruchową i funkcjonalną. Placówka dysponuje bowiem rozbudowanym działem rehabilitacji.  Dla seniorów, którzy z narastającymi problemami radzą sobie z codziennymi czynnościami zwiększa to szanse powrotu do samodzielności.

Realizacja projektu jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego. Aby kontynuować tę formę pomocy Centrum Zdrowia Tuchów złożyło do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego kolejny wniosek o uzyskanie grantu.

15.02.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |