„Widzenie zwielokrotnione” Krzysztofa Wojciechowskiego

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na autorską wystawę fotografii „Widzenie zwielokrotnione/Multiplied seeing”. Wernisaż i spotkanie z autorem, Krzysztofem Wojciechowskim, odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do 31 marca.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na autorską wystawę „Widzenie zwielokrotnione/ Multiplied seeing” i spotkanie z niezależnym twórcą, Krzysztofem Wojciechowskim, który od wielu lat realizuje własną drogę artystyczną i nadal wierny jest tradycyjnym technikom fotograficznym. Jest to pierwsza prezentacja twórczości Krzysztofa Wojciechowskiego w Tarnowie. Wernisaż odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00, a spotkanie z autorem poprowadzi Marek Grygiel, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych.

Znaczną część wystawy stanowi cykl fotograficzny kontynuowany od ponad 10 lat, którego pierwsze zdjęcie powstało 1 stycznia 2007 roku. Fotografie z cyklu „Kolekcje Samurajskie”, w większości wykonywane jednym z ostatnich analogowych aparatów fotograficznych jaki pojawił się na rynku, firmy Yashica Samurai z formatem połówkowym. Użyty sprzęt jest tu nie bez znaczenia, bo prezentowane na jednej odbitce 24 ujęcia inaczej nie zmieściłyby się pod powiększalnikiem i nie mogłyby być w taki sposób prezentowane. Kryterium powstawania tych fotografii to po pierwsze chęć udokumentowania fragmentów codzienności, a po drugie nawiązanie do podstawowej idei, jaką jest fotografowanie rzeczy z tego samego gatunku, z tej samej kategorii, pokazywanie ich różności, mimo iż są do siebie bardzo podobne.

Ponieważ autor posługuję się tradycyjnymi, analogowymi technikami fotograficznymi, aby zrealizować swoje zamierzenia artystyczne, bardzo precyzyjnie dobiera sprzęt fotograficzny, a nawet sam go konstruuje. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w zdjęciach szczelinowych, które również znajdą się na wystawie. Elementem wyróżniającym te fotografie, jest sposób ich powstawania. Do zrealizowania klasycznej fotografii potrzebne jest światło i czas, by naświetlić materiał światłoczuły. W przypadku tych zdjęć dochodzi jeszcze jeden element składowy, jakim jest ruch, co stanowi zupełnie nowy sposób podejścia do obrazu fotograficznego.

Wystawę uzupełniać będą także prace z innych wcześniejszych cyklów fotograficznych, w tym „Podwójne ujęcia”, czy „Musica muta”, których wyboru dokonał sam autor, chcąc przedstawiać tarnowskim miłośnikom fotografii, jak najszersze spektrum swojej bogatej twórczości.

Wystawa czynna będzie od 8 do 31 marca.

06.03.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |