Czarne chmury nad panią kurator

 Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, na jednym z portali społecznościowych zamieściła pod koniec lutego wpis, który wywołał wiele kontrowersji. W reakcji na wpis, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zwrócili się do Wojewody Małopolskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pani kurator. Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego potwierdzają, że pismo wpłynęło i obecnie „jest procedowane”.


Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty, na jednym  portali społecznościowych, na oficjalnym profilu „Barbra Nowak Małopolski Kurator Oświaty” zamieściła pod koniec lutego wpis: „Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć! Trzeba to zrobić sprytnie, ale musimy to zrobić. Przekaz, jaki wynoszą Żydzi po wyjściu z obozu, to informacja, że to Polacy są winni Holokaustowi. Nienawidzą Polaków, demolują pole hotelowe, autobusy itd.”.

Na wpis jako pierwsi zareagowali natychmiast pracownicy muzeum, zarzucając pani kurator brak wiedzy. - Po Muzeum Auschwitz oprowadzać mogą licencjonowani i szkoleni przez Muzeum przewodnicy. W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem – można przeczytać w oświadczeniu.

Także zdaniem parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej wpis nie tylko zawiera nieprawdę, ale zamieszczony został w wyjątkowo trudnym momencie, w samym środku wywołanego przez PiS kryzysu polsko-izraelskiego. - To nie pierwszy tego typu wpis kurator Nowak, nie pierwsza wypowiedź i nie pierwsze zachowanie niezgodne z przepisami Karty Nauczyciela – mówi posłanka Urszula Augustyn, która w sprawie zachowań kurator Nowak wystosowała już trzy interpelacje. Pierwsza, w listopadzie ubiegłego roku, dotyczyła płatnych szkoleń dla dyrektorów szkół organizowanych przez pracowników Małopolskiego Kuratorium Oświaty, kolejna opisywała sprzeciw pani kurator wobec rezolucji Rady Miasta Krakowa, na podstawie której w każdej krakowskiej szkole w widocznym miejscu powinna znaleźć się preambuła Konstytucji RP. Trzecia odnosi się do wpisu na Twitterze o polskich przewodnikach w Auschwitz. - Zarówno wypowiedzi, jak i decyzje pani Nowak jednoznacznie wskazują na próbę upolitycznienia polskiej szkoły. Antagonizują środowisko, są szkodliwe dla wszystkich: uczniów, nauczycieli, rodziców – podkreśla posłanka Augustyn. Parlamentarzyści - posłanki PO Krystyna Szumilas i Urszula Augustyn oraz senator Bogdan Klich, zwrócili się do wojewody małopolskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Barbary Nowak. Zapowiadają równocześnie, że jeśli nie zostaną wyciągnięte poważne sankcje wobec kurator Nowak, rozpoczną zbiórkę podpisów o odwołanie jej ze stanowiska.

06.03.2018
Komentarze:
oset: 07.03.2018
W pełni popieram panią kurator
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |