Znamy laureatów Salonu...

 W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarto 8 marca zbiorową wystawę „Salon Wiosenny 2018”. Do wystawy dopuszczono prace 86 artystów związanych  Tarnowem i regionem. Jury Salonu przyznało trzy nagrody, swoją nagrodę przyzna także publiczność, a jej laureata poznamy w kwietniu.

 

„Salon wiosenny” - doroczny przegląd tarnowskiego środowiska artystycznego od pięciu lat odbywa się w Pałacyku Strzeleckim od czasu przeprowadzki BWA do nowej siedziby.

Nawiązuje do tradycji salonów – corocznej zbiorowej wystawy prezentującej artystów związanych z regionem, w Tarnowie kontynuuje wcześniejsze „Salony jesienne”.

W piątej edycji udział wzięła rekordowa liczba artystów – 86. To artystki i artyści w wieku 19 – 77 lat, którzy w Tarnowie się urodzili, kształcili, mieszkają, pracują lub są w jakiś sposób związani z miastem. - Jury piątej edycji nie miało łatwego zadania. Poziom tegorocznego „Salonu” jest bardzo wysoki, a nadesłane prace to szeroki przegląd różnych technik i stylów (malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba, ceramika, tkanina artystyczna) – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA.

W składzie znaleźli się pracownicy merytoryczni Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Łukasz Gorczyca – historyk sztuki związany z warszawską galerią Raster. Grand Prix (wystawa indywidualna w BWA Tarnów w 2019 roku wraz z katalogiem) otrzymał Krzysztof Maniak za fotografię „Bez tytułu” (z serii „Ostatnie”), urodzony w 1990 roku w Tuchowie, artysta wizualny, performer, autor wideo, fotografii i obiektów. Absolwent Wydziału Intermediów ASP w Krakowie (2015), obecnie student studiów doktoranckich ASP w Krakowie. Laureat m.in. pierwszej nagrody „Talentów Trójki 2013” w kategorii Sztuki Wizualne oraz pierwszej nagrody 14. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Przypadły mu też nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 7” i stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Mieszka i pracuje w Tuchowie oraz Krakowie.

Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa w wysokości dwóch tysięcy złotych trafiła do Kamili Jajkowskiej za rysunek „Organizm 227”. Autorka to absolwentka Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie, kierunek grafika. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2016 roku.

Nagrodę w postaci wystawy indywidualnej w galerii Bema20 w Tarnowie uzyskała Marzena Fiszczuk. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – Instytut Wychowania Plastycznego. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1998 roku w pracowni Grażyny Borowik-Pieniek. Odbyła także studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa - Malarstwo i Rysunek na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1992 roku jest nauczycielką tkaniny artystycznej i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i rysunkiem satyrycznym.

 

 


 

09.03.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |