O współpracy w aglomeracji tarnowskiej

 Działania na rzecz promocji gospodarczej miasta i regionu, rola i znaczenie Tarnowa w województwie, możliwe kierunki współpracy Gminy Miasta Tarnowa i Gmin Aglomeracji Tarnowskiej – te tematy zdominowały X posiedzenie Rady Gospodarczej.

 

W Tarnowie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Gospodarczej. - Rozwijamy współpracę biznesową z Gminami Aglomeracji Tarnowskiej, dzięki czemu zatacza ona coraz szersze kręgi, czego dowodem są wymierne, wieloaspektowe, obustronne korzyści – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Podczas ostatniego posiedzenia prezydent Tarnowa podpisał porozumienie o współpracy na rzecz poprawy atrakcyjności inwestycyjnej aglomeracji tarnowskiej z Tuchowem i Pleśną. Porozumienie zakłada współpracę w zakresie przygotowania wspólnej i jednolitej oferty inwestycyjnej, wspierania inicjatyw gospodarczych, działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, pomocy gospodarczej oraz pozyskiwania środków europejskich na te cele.

Spotkanie Rady Gospodarczej było także okazją do analizy pozycji Tarnowa na mapie Małopolski, wskazania jego potencjału grawitacyjnego oraz procesów mogących wpływać na jego rozwój. - Chodzi o to, by stworzyć własną narrację, wykorzystując zasoby, które są na miejscu – mówił dr Michał Kudłacz z Katedry Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który omawiał wpływ miast na rozwój otoczenia regionalnego. Wskazane przez niego możliwe kierunku rozwoju znalazły odzwierciedlenie w działaniach realizowanych przez Tarnów w ramach współpracy w aglomeracji tarnowskiej. - Tworzymy spójny zespół aglomeracyjny, przed nami okres intensywnej współpracy. Cały czas szukamy synergii, które mogą się pojawić w wyniku działań, jakie podjęliśmy wspólnie z Gminami Aglomeracji Tarnowskiej – mówił prezydent Roman Ciepiela, referując realizowane i planowane działania w zakresie transportu, edukacji, kultury, rozwoju gospodarczego i rynku pracy.

Współpraca inwestycyjna w aglomeracji tarnowskiej rozpoczęła się w lutym 2015 roku. Liderem i inicjatorem działań jest Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa, a sygnatariuszami porozumienia są miasta: Tarnów, Żabno, Radłów, Wojnicz, Ryglice oraz gminy: Wierzchosławice, Lisia Góra, Tarnów i Skrzyszów, a od 15 marca również miasto Tuchów oraz gmina Pleśna.

17.03.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |