Szukajmy niezwykłych wsi

 Już po raz drugi odbywa się w Małopolsce konkurs „Niezwykła małopolska wieś 2018”. Na zgłoszenie swoich sołectw gminy mają czas do 20 kwietnia. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach - „Piękna małopolska wieś” i „Nowatorska małopolska wieś”. Na nagrody dla laureatów przeznaczono kwotę 500 tysięcy złotych.

 

Już po raz drugi samorząd województwa Małopolskiego ogłosił konkurs „Niezwykła małopolska wieś 2018”, w którym wybierane są sołectwa najpiękniejsze i nowatorskie. W ubiegłym roku tytuł najpiękniejszej wsi powędrował do Ostrowa w gminie Proszowice, natomiast najbardziej nowatorską wsią okazały się Chrząstowice w gminie Wolbrom.

- Zachęcam do udziału w tym konkursie. Już poprzednia edycja pokazała, że sołectw, które zasługują na wyróżnienie jest znacznie więcej, niż mogliśmy nagrodzić. Tegorocznych laureatów poznamy najpewniej na przełomie sierpnia i września – zachęca wicemarszałek Wojciech Kozak.

Głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie sołectw i ich mieszkańców, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi. Dlatego oceniana będzie estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Równie ważne będą lokalne inicjatywy, które pomagają wzmacniać tożsamość lokalną oraz integrują mieszkańców, a także kształtują świadomość patriotyczną i historyczną.

Gminy, które zdecydują się zgłosić do konkursu swoje sołectwo powinny pamiętać, że mogą wskazać tylko jednego kandydata i w jednej kategorii oraz, że nie powinny zgłaszać sołectw nagrodzonych w ubiegłym roku, czyli: Ostrowa, Zalipia, Siedlec, Chrząstowic, Pałecznicy i Kościeliska.

Zwycięzcy konkursu, w obu kategoriach, otrzymają po 60 tysięcy złotych. W sumie na nagrody dla laureatów przeznaczono 500 tys. zł.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 20 kwietnia br. Niezbędne dokumenty w wersji papierowej i elektronicznej należy dostarczyć do urzędu marszałkowskiego osobiście lub przesłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem na kopercie „Niezwykła Małopolska Wieś”.

31.03.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |