Wiosenne spotkanie na zamku w Dębnie

 Na „Wiosenne spotkania przy kawie” zapraszają muzeum w zamku w Dębnie, wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury. Spotkanie, na program którego złożą się wernisaż wystawy akwareli i rysunków doktora Andrzeja Krupińskiego oraz koncert Alicji Regi, rozpocznie się 8 kwietnia o godzinie 17.00.

 

W muzeum na zamku w Dębnie 8 kwietnia o godzinie 17.00 rozpocznie się cykl kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych. Na program pierwszego z nich - „Wiosennego spotkania przy kawie” złożą się: otwarcie wystawy akwareli
i rysunków doktora Andrzeja Krupińskiego oraz koncert „Ale jestem...” Alicji Regi, młodej artystki z Łysej Góry. Wydarzenie, organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, zapoczątkuje jubileusz czterdziestolecia istnienia placówki muzealnej w zamku.

O Andrzeju Krupińskim krąży opinia, że nie ma w regionie żadnego znaczącego zabytku, o którym by nie pisał, czy go nie rysował. Dr Krupiński ma w dorobku wiele publikacji naukowych, 10 książek i 21 albumów rysunków oraz akwareli. Prace artystyczne obejmują zabytki z terenu całego subregionu tarnowskiego. Ponadto jest autorem około dwóch tysięcy artykułów poświęconych tej tematyce.

Andrzej Krupiński rozpoczynał pracę w krakowskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków, następnie pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie. Był też dyrektorem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz głównym specjalistą ds. naukowo-konserwatorskich w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako konserwator angażował się w prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przy wnętrzach sal Sukiennic Krakowskich, a także przy Barbakanie. W zespole pałacowym „Peterhof” pod Petersburgiem odpowiadał za elementy założenia pałacowo ogrodowego Piotra I z początku XVIII wieku. Współpracuje z wieloma czasopismami naukowymi, miesięcznikami, tygodnikami i gazetami. Jego prace można zobaczyć na stronach internetowych m. in. Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Jest autorem „Historyczno-artystycznego przewodnika po Brzesku i okolicy”, a także „Przekładańca Historii bardziej i mniej prawdziwych, legend i facecji z Brzeska i okolicy”.

Prace Andrzeja Krupińskiego będzie mona oglądać w Dębnie do 10 czerwca. Kuratorką wystawy jest Krystyna Gurgul.

Alicja Rega to młoda i bardzo utalentowana dziewczyna, pochodząca z Łysej Góry. Obecnie uczy się w dwujęzycznym tarnowskim gimnazjum, rozwijając równocześnie muzyczne i wokalne umiejętności w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Tarnowie, w klasie gitary Piotra Pociaska. Szkoli się także pod okiem Anny Czenczek w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności m. in. za sprawą udziału w takich programach telewizyjnych, jak „Mali giganci” , czy „Hit, hit hurra”. Jako czternastoletnia uczestniczka reprezentowała Polskę na międzynarodowej scenie muzycznej podczas Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi.

05.04.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |