Tarnowskie spotkania z Herbertem

 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaprasza 12 i 13 kwietnia na „Tarnowskie spotkania z Herbertem”. Spotkania rozpoczną się wykładami i spotkaniami ze znawcami twórczości Herberta - prof. dr hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr Andrzejem Franaszkiem. Wykłady odbędą się w PWSZ 12 kwietnia od godziny 11.00.

 

Na „Tarnowskie spotkania z Herbertem” zaprasza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Takie jest hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej.

Spotkanie, organizowane w dniach 12 i 13 kwietnia, w dwudziestą rocznicę śmierci autora „Pana Cogito” uświetnią wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr Andrzejem Franaszkiem, autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. Całość uzupełnią pokazy teatralne przygotowane przez studentów PWSZ oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie.

- Na 12 kwietnia zaprosiliśmy dr. Andrzeja Franaszka, autora biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się w najbliższych dniach – zapowiadają organizatorzy. Autor, jak piszą wydawcy, z niezwykłą uwagą i wszechstronnością portretuje Herberta. Pogmatwane losy poety wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.

– Warto będzie również posłuchać profesora Aleksandra Fiuta, którego zainteresowania badawcze dotyczą pisarstwa Czesława Miłosza, literatury XX wieku, literatury Środkowej Europy oraz pogranicza literatury, socjologii, antropologii, religioznawstwa i psychologii. Profesor jest eseistą, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. Opublikował kilkadziesiąt prac na temat współczesnej poezji, w tym poezji Zbigniewa Herberta. Wykłady rozpoczną się 12 kwietnia o godzinie 11.00.

Od studentów ze Studenckiego Koła Przyjaciół Teatru dowiemy się ponadto, jak twórczość Zbigniewa Herberta była obecna na przestrzeni lat w tarnowskim teatrze.

W interpretację utworów poety zaangażowali się także studenci z Grupy Teatralnej „Słowo Daje” działającej w PWSZ w Tarnowie, którzy przygotowała zdarzenie artystyczne „Powiedzieć Herbert”.

– 13 kwietnia zapraszamy zaś na Ławeczkę Herberta przy Wałowej 10. Warto posłuchać interpretacji muzycznych utworów poety w opracowaniu uzdolnionych młodych ludzi z I i III LO w Tarnowie, a także wysłuchać dramatu poetyckiego Herberta czytanego z udziałem aktorów tarnowskiego teatru – dodają organizatorzy.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa twórczości Zbigniewa Herberta zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Tarnowie.

Organizatorami „Tarnowskich Spotkań z Herbertem” są tarnowski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Zakład Filologii Polskiej PWSZ, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr im. Ludwika Solskiego, I LO oraz III LO w Tarnowie.

09.04.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |