Współpraca muzeów z Tarnowa i Kołomyi

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie planuje zacieśnienie współpracy z podobnymi placówkami w Kołomyi na Ukrainie. Pierwszym efektem umowy o współpracy między muzeami w Tarnowie i Kołomyi może być organizacja wspólnego kiermaszu pisanki.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie prowadzi aktywną współpracę z Narodowy Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia imienia J. Korbińskiego oraz Muzeum Zdobnictwa Pisankowego w Kołomyi.

W 29. Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z Okresem Wielkanocy – imprezę cykliczną organizowaną przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i muzeum Okręgowe w Tarnowie – wzięły udział, wchodząc w skład Jury, muzealniczki z Kołomyi, Oksana Yasinska i Iryna Fediw.

Efektem ich wizyty jest propozycja podpisania umowy o współpracy między muzeami w Tarnowie i Kołomyi oraz organizacja wspólnego polsko-ukraińskiego kiermaszu pisanki. Dobrą do tego okazją będzie Międzynarodowa Konferencja naukowa „Szuka zdobnictwa pisankowego – socjokulturowy skarb Ukrainy” z okazji trzydziestolecia założenia Muzeum, połączona z XI Ogólnoukraińskim Festiwalem Folklorystycznym „Pisanka”, która odbędzie się w dniach 21 i 22 kwietnia.

Na konferencji zostaną wygłoszone referaty przygotowane przez pracowników tarnowskiego muzeum: Marię Danutę Ceterę „Tradycja i symbolika zdobnictwa wielkanocnych pisanek w kulturze ludowej” oraz Urszulę Gieroń „Małopolski Pisankarstwo w regionie tarnowskim – upowszechnianie i indywidualizm twórczy”

Jeśli do tego czasu zostanie uzgodniona treść porozumienia o współpracy to festiwal będzie dobrym miejscem podpisania takiego dokumentu przez dyrektorów obu instytucji - Jarosławę Tkaczuk i Andrzeja Szpunara.

Również na Ukrainie, w Użhorodzie, do końca czerwca będzie prezentowana wystawa, której ozdobą jest osiem oryginalnych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. Przewidywany termin powrotu obrazów do Tarnowa to początek lipca.

11.04.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |