Dobra współpraca z organizacjami pozarządowymi

 Sprawozdanie  realizacji Programu współpracy Gminy Miasta Tarnowa z organizacjami pozarządowymi było jednym z punktów porządku obrad kwietniowej sesji Rady Miejskiej. W ubiegłym roku do organizacji III sektora trafiło przeszło 8,5 mln złotych - najwięcej na zadania z zakresu polityki społecznej.

 

Ponad 66 tysięcy osób skorzystało z zadań realizowanych w ubiegłym roku przez organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które uzyskały wsparcie z budżetu miasta Tarnowa (w tym z budżetu państwa). Wartość udzielonego wsparcia wyniosła 8 677 700 zł i była wyższa o ponad 243 tys. niż w roku 2016.

W roku 2017 na terenie Tarnowa swoją siedzibę miało aż 356 podmiotów pozarządowych - stowarzyszeń, oddziałów terenowych stowarzyszeń i fundacji oraz 103 organizacje kultury fizycznej. Gmina Miasta Tarnowa nawiązała współpracę finansową ze 134 podmiotami: 20 fundacjami, pięcioma podmiotami kościelnymi, 58 stowarzyszeniami, 50 organizacjami kultury fizycznej oraz jedną spółdzielnią socjalną.

Największy strumień pieniędzy popłynął na realizację zadań publicznych z zakresu polityki społecznej (pomoc społeczna, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym). Wsparcie udzielone na te cele stanowiło w sumie ponad 72% wszystkich udzielonych dotacji. Na drugim miejscu znalazły się zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej (prawie 17%), następnie zadania z zakresu nauki, edukacji oraz wypoczynku dzieci i młodzieży (3%). Na realizację zadań w pozostałych obszarach udzielono dotacji, które stanowią około 8% wszystkich środków.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi nie ogranicza się jednak wyłącznie do udzielania wsparcia finansowego. To także np. utworzenie i bieżąca aktualizacja elektronicznej bazy danych na temat organizacji pozarządowych działających w Tarnowie na stronie internetowej miasta, realizowanie wspólnych działań promocyjnych i informacyjnych, to także udzielanie bezpłatnej pomocy merytorycznej podmiotom pozarządowym czy wspólna organizacja wydarzeń skierowanych m.in. do seniorów i osób niepełnosprawnych.

Sprawozdanie z realizowanego programu zostało pozytywnie ocenione przez Radę Miejską podczas sesji w dniu 26 kwietnia.

30.04.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |