Międzynarodowa Akademia Polskiej Poezji

 Szkoła Podstawowa nr 20 w Tarnowie zaprasza na kolejną edycję „Akademię Polskiej Poezji Tarnów 2018”. W imprezie udział weźmie 60 uczestników spoza Polski i około 40 z całego kraju. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych imprezy.

 

W dniach od 9 do 13 maja Szkoła Podstawowa nr 20 w Tarnowie organizuje „Akademię Polskiej Poezji Tarnów 2018” - imprezę mającej już kilkunastoletnią tradycję. Wcześniej organizowana była w węższym zakresie pod nazwa Ogólnopolski i Międzynarodowy Konkurs Recytatorski. Współorganizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej.

Projekt zyskał przychylność komisji senackiej i jest współfinansowany przez Senat RP. Akademia Polskiej Poezji ma ugruntowaną tradycję i markę w regionie tarnowskim, wielu miastach Polski i sąsiednich krajów. Świadczy o tym coroczne zainteresowanie szkół polskich oraz z takich krajów jak Ukraina, Litwa, Czechy, czy Węgry.

W obecnej edycji udział weźmie 60 uczestników spoza Polski i około 40 z całego kraju. Na scenie Centrum Sztuki Mościce, 12 maja od godziny 9.00, pojawią się m.in. uczniowie z Wilna, ośrodków polskich w Strzelczyskach, Białej Cerkwi, Kamieńcu Podolskim i Żytomierzu na Ukrainie, przedstawiciele mniejszości polskiej w Veszprem i Szekesfehervar oraz uczniowie Szkoły Polskiej w Hnojniku ( Czechy). Konkursowi recytatorskiemu towarzyszyć będzie konkurs plastyczny. Zakończenie imprezy i wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 13.00. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych imprezy.

- Uczestnicy przebywać będą w Tarnowie i okolicznych miejscowościach pięć dni. Tradycja tego konkursu powoduje, że jego eliminacje odbywają się również w innych krajach, np w Żytomierzu i Wilnie. Ich laureaci w nagrodę przyjeżdżają do Polski, do Tarnowa – mówi Andrzej Kot, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Tarnowie. - Młodzież przyjeżdżając do naszego miasta oprócz udziału w Konkursie poznaje polska kulturę, zabytki, zwiedza muzea. W programie przewidziana jest wycieczka do Krakowa. Jest również czas na spotkanie z młodzieżą szkoły, uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Tradycją są również wspólne spotkania z uczniami z różnych miast naszego kraju. Tradycją jest przyjazd reprezentantów takich miast jak: Kraków, Warszawa, Wałbrzych, Rzeszów, Wrocław, Stalowa Wola. Wszyscy uczestnicy mieszkają w jednym hotelu, wspólnie spożywają posiłki, razem spędzają wolny czas. W trakcie pobytu przewidziano dla opiekunów spotkanie warsztatowe związane ze sztuką recytacji i poezją polską, interpretacja plastyczną poezji.

Laureaci konkursów recytatorskiego i plastycznego oraz przedstawiciele ośrodków polonijnych otrzymują nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów imprezy.

 

 


10.05.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |