Paderewski dla Niepodległej. Niepodległa dla Paderewskiego

 W ramach powiatowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach powstał monumentalny mural, przedstawiający postać Mistrza Paderewskiego. 30 maja odbędzie się ceremonia odsłonięcia muralu oraz nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego.

30 maja o godzinie 10.00 odbędzie się ceremonia odsłonięcia muralu na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach.

To druga realizacja artystyczna upamiętniająca postać wielkiego kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu, jaka powstała w Ciężkowicach w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszą jest pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, usytuowany na ciężkowickim rynku, który został odsłonięty 3 maja.

Mural na budynku ZSOiZ powstał dzięki mecenatowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz samorządów powiatu tarnowskiego i gminy Ciężkowice. Jego twórcą jest artysta, malarza i architekt Ryszard Paprocki. - Ten mural nie jest zwykłym powiększonym obrazem. Jest anamorficzny, czyli zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły - mówi autor. Jak tłumaczy artysta, dzieło jest kompozycją głęboko przemyślaną, a każdy jego element jest celowy i zaplanowany.

- Świętując stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości szukamy nowoczesnych i ciekawych form upamiętniania, stąd pomysł murali z wizerunkami Ojców niepodległości, związanych z powiatem tarnowskim - stwierdza starosta Roman Łucarz. - Planujemy, iż wielkoformatowa grafika z Wincentym Witosem pojawi się na Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, natomiast na budynku Zespołu szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach wykonany został już mural z Ignacym Janem Paderewskim. Poprzez swoją monumentalną i artystyczną formę dzieła te spełniają doskonale funkcję popularyzacyjną oraz są pięknym i symbolicznym wyrazem naszej pamięci oraz patriotyzmu.

Dopełnieniem idei szczególnego zaakcentowania postaci I.J. Paderewskiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest nadanie nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu na rzece Kąśniance w ciągu drogi dojazdowej do dworku w Kąśnej Dolnej, siedziby Centrum Paderewskiego. Most o długości 80 i szerokości ponad 9 metrów został oddany do użytku w lutym bieżącego roku.

29.05.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |