Pamięci Gabriela Dubiela

 W sobotę 2 czerwca o godzinie 11.00  w Tarnowie przy ulicy Kościuszki 33 odbędzie się uroczystość  odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej prof. Gabrielowi Dubielowi (1880-1942). Po uroczystości, w hotelu Tarnovia, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, poświęconego osobie nauczyciela, publicysty i polityka zamordowanego w KL Auschwitz.

 

W sobotę, 2 czerwca o godzinie 11.00, w Tarnowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na domu przy ul. Kościuszki 33, w którym mieszkał i działał Gabriel Dubiel (1880-1942), bardzo ważna  dla polskiej niepodległości, ale zapomniana, postać – nauczyciel I i III Gimnazjum w Tarnowie, a w latach trzydziestych nauczyciel Karola Wojtyły w Wadowicach, prezes Związku Strzeleckiego w Tarnowie, współorganizator drugiego gniazda „Sokoła" na Strusinie i Uniwersytetu Ludowego, działacz ludowy, współzałożyciel PSL „Piast", poseł na Sejm RP  w latach 1922-1927, założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Ludowej Inteligencji, współpracownik Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego, minister oświaty w rządzie „lubelskim" Ignacego Daszyńskiego, zamordowany w KL Auschwitz.

- Uważamy, że Gabriel Dubiel to postać, którą szczególnie warto przywołać w tym roku i symbolicznie przyjąć jako patrona uroczystości stulecia odzyskania niepodległości, obchodzonych - nie tylko w naszym mieście - ponad wszelkimi podziałami – zapraszają członkowie Społecznego Komitetu Stulecia Odzyskania Niepodległości, który współorganizuje to wydarzenie. - Na uroczystość zapraszamy, wraz z rodziną bohatera, zatem przedstawicieli wszystkich formacji politycznych i organizacji społecznych oraz samorządowców, działających w Tarnowie i okolicach, szczególnie na  Powiślu Dąbrowskim, gdzie Dubiel się urodził  i przeżył pierwsze lata.

Po uroczystości, w hotelu Tarnovia, odbędzie się premierowy pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego o G. Dubielu, zrealizowanego został w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli".

01.06.2018
Komentarze:
Tarnów: 19.06.2018
Wspaniała postać
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |